E hënë, 1 Mars, 2021
11 C
Tirana

Pamje spektakolare/ ”Rizgjohet” vullkani më aktiv në Europë (Video)

Vullkani më i madh dhe aktiv në Evropë, Etna, është “zgjuar”, duke e dërguar llavën në disa metra lartësi.

Llava shpërtheu në dy anët të kraterit të vullkanit, ndërsa hiri mbuloi një pjesë të madhe të zonës. Megjithatë, këtë herë shpërthimi nuk zgjati shumë, si dhe pati një rënie të shpejtë të dridhjeve vullkanike.

Shpërthimi ishte i dukshëm edhe nga Taormina, që ndodhet rreth 50 kilometra larg.

Vullkani në Siçili të Italië 3330 metra i lartë, me disa shpërthime përgjatë vitit. Shpërthimi i parë i regjistruar i Etnës daton 425 vjet para eres së re.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

A do të ketë një 2-Mars tjetër? Ja si përgjigjet Presidenti Meta

Ilir Meta: Nuk kam pasur kohë të mendoj për këtë gjë, por nuk e di a do më zërë gjumi sot, por do përpiqem...

”Nuk ishte vetëm”/ Flet kamerieri që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofisë

Personi që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofias, kamerieri i lokalit me inicialet K.Gj., ka treguar se 66-vjeçari nuk ishte vetëm ditën që...

Kreu i OBSH: Shtetet bëjnë gabim të madh nëse mbështeten vetëm te vaksina

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi se rritja e madhe e rasteve të reja me koronavirus në 57 shtete, vjen si pasojë e varianteve të...

Kreu i PE: Të gatshëm të ndihmojmë Shqipërinë në luftën kundër Covid-19

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli ka reaguar pas takimit në Bruksel me kryeministrin Edi Rama. Sipas Sassoli, institucioni që ai drejton dha “ok”-in për...

Kosova në pritje të konfirmimit nga COVAX për marrjen e vaksinave

Ministria në detyrë e Shëndetësisë në Kosovë tha se është në pritje të “konfirmimit final” nga COVAX për marrjen e dozave të para të...