E hënë, 10 Gusht, 2020
20 C
Tirana

Palmer tregon qëllimin e SHBA-së për dialogun Kosovë–Serbi

Më të lexuarat

Pronari i hotelit në Tushemisht nxjerr emrat e dy autorëve të atentateve

Pronari i hotel “Voloreka” në Pogradec, Jetmir Muçllari, ka dhënë emra konkretë se cilët beson ai se fshihen pas dy atentateve në hotelin e...

Kthimi nga zonat bregdetare, Policia: Hiqen 34 patenta, gjobiten 154 shoferë

Policia e Shtetit bën me dije se prej orës 16:00 ka filluar kthimi nga zonat bregdetare, në drejtim të Tiranës dhe Morinës, i pushuesve...

6 persona ndërrojnë jetë në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 6 persona në Shqipëri si pasojë e koronavirusit ndërsa...

U hodh me parashutë në Qafën e Llogarasë, 39-vjeçari përfundon në përrua

Një 39-vjeçar nga Tirana sot në Qafën e Llogarasë është hedhur me parashutë, mirëpo aventura nuk ka përfunduar mirë! Policia bën me dije se shtetasi...

Pandemia/ Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 124 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri ndërsa 4...

Ekzekutimi i 27-vjeçarit dyshohet të ketë qenë gjakmarrje, ja çfarë gjeti policia në vendngjarje

Zbardhen detaje të reja lidhur me ngjarjen e rëndë që u regjistrua sot në Vaun e Dejës, ku një 27-vjeçar u gjet i pajetë...

Pandemia/ Epidemiologu i njohur: Lajme të mira miqtë e mi

Epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka dhënë disa “lajme të mira” lidhur me pandeminë. Ai sqaron se virusi...

Dy atentate në pak ditë në hotelin në Tushemisht, pamjet e kamerave nga atentati i parë

Pronari i hotelit në Tushemisht, Jetmir Muçllari, ku u regjistruan të shtëna me breshëri mëngjesin e sotëm, ka qenë në shënjestrën e një tjetër...

Hyrja e forcave serbe në Kosovë/ Hoti “thumbon” Haradinajn

Mediat në Kosovë ditën e djeshme raportuan për hyrjen e forcave serbe në fshatin Karaçevë të Komunës së Kamenicës. Ish-kryeministri Ramush Haradinaj shkoi në fshatin...

Ronaldo do të largohet nga Juventusi, zgjedh ekipin e ri

Një fjali e thënë së fundmi nga Cristiano Ronaldo lidhur me sezonin 2019-2020, ka bërë që të lindin aludim për një largim të mundshëm...

Normalizimi i marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë, duhet të ndodhë sipas procesit historik, siç ka ndodhur edhe me vendet e tjera, thonë njohësit e zhvillimeve politike në Kosovë. Ata thonë se ky normalizim duhet të ndodhë me njohjen reciproke dhe me vendosjen e marrëdhënieve diplomatike.

Politologu Ramush Tahiri, tha për Radion Evropa e Lirë se normalizimi nuk mund të bëhet me rishikim historik dhe as me parametrat e politikave nacionaliste që kanë shkaktuar lufta në Ballkan.

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian e kanë rolin kyç në normalizimin e marrëdhënieve në mes Kosovës dhe Serbisë. Bashkimi Evropian e ka kriter dhe kusht për Serbinë dhe anëtarësimin e saj me plotësimin e kritereve, ku është edhe Kosova. Ndërsa SHBA-ja, si superfuqi, është e interesuar që në Ballkan të ketë paqe dhe stabilitet, ku bën pjesë edhe projekti i Kosovës si shtet sovran dhe i pavarur”, thotë Tahiri, duke rikujtuar se SHBA-ja është angazhuar shumë për jetësimin e këtij shteti (Kosovës).

Ndërkaq, analisti politik, Imer Mushkolaj thotë për Radion Evropa e Lirë, se nevojitet një angazhim ndryshe i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të Bashkimit Evropian, krahasuar me formën se si është zhvilluar dialogu këto vitet e fundit, në mënyrë që procesi të përmbyllet me një rezultat konkret.

“Zbatimi në praktikë i një marrëveshjeje të mundshme mes Kosovës dhe Serbisë duhet ta ketë gjithsesi garancinë e SHBA-së. Pra, për palën kosovare duket se nuk mjafton vetëm pjesëmarrja e SHBA-së në cilësinë e lehtësuesit ose ndërmjetësuesit, por më e rëndësishme se kjo është garancia që duhet të vijë nga Shtetet e Bashkuara për zbatimin në praktikë të marrëveshjes”, tha Mushkolaj.

Mushkolaj mendon se në rrafshin e rinisjes së dialogut me Serbinë, pala e Kosovës është e frustruar për shkak të qasjes së BE-së karshi Kosovës dhe luftës diplomatike të Serbisë ndaj pavarësisë së Kosovës.

Sipas tij, nëse edhe njëherë rinis dialogu mes palëve pa një konkretizim të asaj se cili do të jetë rezultati, dyshimet do të jenë se ai dialog nuk është në rrugën e duhur. Për negociatat politike të zhvilluara deri më tani nga Bashkimi Evropian si lehtësues, te pala kosovare, thotë Mushkolaj, është krijuar përshtypja se pala serbe është favorizuar më shumë.

Lexo edhe :   6 persona ndërrojnë jetë në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan
Lexo edhe :   Policia e Kosovës shpall në kërkim deputetin

“Këtu [anshmërinë] kryesisht e lidhin me çështjen e liberalizimit të vizave. Brukseli e thotë se këto dy çështje nuk lidhen mes vete, por duket se qëndron ky fakt për shkak se përderisa Brukseli ka zgjedhur që çështjen e liberalizmit ta ketë si një karrotë për palën kosovarë në momente të ndryshme, tashmë po duket se të njëjtën karrotë do të vazhdojë ta mbajë derisa të arrihet një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, tha Mushkolaj.

I dërguari i posaçëm i Departamentit amerikan të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, gjatë vizitës në Kosovës tha se Shtetet e Bashkuara inkurajojnë Kosovën që t’i qaset seriozisht dialogut dhe arritjes së marrëveshjes për normalizimin e raporteve me Serbinë.

Përfaqësuesi i posaçëm i DASH-it për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka thënë se mundësitë e reja ekonomike dhe investimet e huaja në Kosovë dhe Serbi, mund ta bëjnë më të lehtë arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare ndërmjet dy vendeve.

Ai ka shtuar se Richard Grenell, i dërguari Special presidencial i SHBA-së për bisedimet e paqes në Kosovë dhe Serbi, është në pozitën më të mirë për ta bërë këtë.

Sipas Palmerit, qëllimi i SHBA-së është që thelbi i marrëveshjes të jetë njohja reciproke, duke kujtuar se procesi i dialogut është i destinuar për kompromis.

Expose: A do të mund t’i bindë SHBA-ja Kosovën e Serbinë?

Kosova sapo ka përfunduar procesin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, ku nga rezultatet paraprake të zgjedhjeve, Lëvizja Vetëvendosje ka dalë parti fituese.

Në anën tjetër, Serbia e ka kushtëzuar rifillimin e bisedimeve me heqjen e taksës doganore që Kosova u ka vendosur të gjitha importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina më 21 nëntor të vitit të kaluar.

Ndërsa kryeministri në largim, Ramush Haradinaj ka deklaruar se taksa mund të shfuqizohet vetëm nëse Serbia e njeh Kosovën si shtet, lideri i Vetëvendosjes, i cili aktualisht shihet si kandidati i vetëm për kryeministër të ardhshëm të Kosovës, ka paralajmëruar vendosjen e masës së reciprocitetit të plotë ndaj Serbisë, duke mos e përjashtuar kështu mundësinë e heqjes së taksës./REL

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Hoti: Hapja e shkollave varet nga situata epidemiologjike

Ministria e Arsimit dhe Shkencës dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë po përgatisin udhëzuesin për mënyrën e organizimit të vitit të ri...

Zgjidhja 400-vjeçare për të shërbyer në restorante në kohën e pandemisë

Restorante dhe bare të shumtë në Itali kanë rihapur “dritaret e verës”, si pjesë e masave për të kufizuar përhapjen e koronavirusit pas rinisjes...

Kriza ekonomike në Shqipëri gjatë pandemisë

Në Shqipëri, pandemia e Covid-19 po lë pasoja të thella dhe afatgjata në ekonomi. Ekspertët pohojnë se 6 - mujori i parë i vitit shënoi...

Arrihet marrëveshja, njihuni me trajnerin e ri të Partizanit

Trajneri i ri i Partizanit do të jetë Ilir Daja. Raportohet se klubi do e prezantojë nesër Dajën në orën 11:00. Daja mbylli bashkëpunimin me klubin...

Babai i tij u nda nga jeta/ Bushati: Nuk ka fjalë për të përshkruar dhimbjen

Sulejman Bushati, babai i ish-ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati është ndarë nga jeta pasditen e sotme. Prej disa kohësh ai vuante nga një sëmundje e...