E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

“Palët të lëvizin me urgjencë”, ambasadorja Yuri Kim jep ultimatumin e radhës

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, ka përshëndetur mbledhjen e djeshme të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, që u ndoq dhe nga Avokati i Popullit, përfaqësues të Presidencës dhe Kuvendit të Shqipërisë.

Ambasadorja citon se kjo mbledhje tregoi bashkëpunimin mes KED, Presidencës e Parlamentit, për të vepruar me urgjencë në lidhje me opinionet e Komisionit të Venecias.

Në shënimin e radhës në Twitter, ajo apelon se Gjykata Kushtetuese në vend, duhet të jetë funksionale deri më 31 dhjetor të këtij viti.

Statusi

Mbledhja e djeshme e KED tregon bashkëpunimin e KED, Presidencës & Parlamentit për të vepruar me urgjencë sipas opinionit të Kom. Venecias. E sjell  një hap afër GJK funksionale deri më 31/12. Palët e përfshira duhet të vazhdojnë të lëvizin me urgjencë: https://bit.ly/39odcdk

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...