E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Pakistani bllokon TikTok-un për mosfiltrimin e përmbajtjes imorale

Rregullatori i telekomunikacionit në Pakistan tha të mërkurën se po ndalon TikTok-un për herë të tretë në më pak se një vit.

Autoriteti i Telekomunikacionit i Pakistanit (PTA) tha në një deklaratë se platforma e ndarjes së videove, në pronësi të Kinës, nuk arriti të zbatojë një urdhër të mëparshëm për të filtruar përmbajtjen “imorale dhe të pahijshme” dhe për të hequr përmbajtjen e papërshtatshme.

Autoriteti tha se paralajmëroi TikTok-un që të filtrojë përmbajtjet e tilla por aplikacioni nuk ndoqi udhëzimet. Pakistani e ndaloi aplikacionin për herë të parë vitin e kaluar në përputhje me një urdhër gjykate në përgjigje të ankesave publike të vulgaritetit të pretenduar në lidhje me aplikacionin.

Ndalimi u hoq më vonë pasi qeveria kineze raportoi ndërhyrje diplomatike dhe sigurinë e platformës për të filtruar përmbajtjen e saj. Pakistani gjithashtu ndaloi aplikacionin Bigo Live streaming vitin e kaluar për të njëjtat arsye dhe lëshoi ​​një paralajmërim drejtuar YouTube-it duke thënë se duhet të bllokojë “sharjet dhe fjalët e urrejtjes” për shikuesit në vend.

U bllokua edhe aplikacioni për takime Tinder. YouTube duhej të prezantonte një version të lokalizuar të platformës së tij në Pakistan pas një ndalimi për disa muaj në 2012-ën, pas protestave kundër një filmi që konsiderohej fyes për profetin mysliman Muhamed.

Censura është rritur që kur qeveria e Kryeministrit Imran Khan mori detyrën në 2018-ën. Zgjedhjet që e sollën Khan në zyrë janë njollosur me akuzat për ndërhyrje ushtarake.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...