Kryesore

Pak orë pas përplasjes për shtyrjen e zgjedhjeve, ndodh ajo që nuk pritej me Ramën dhe Metën


               Publikuar në : 10:50 - 12/06/19 M. S

Pavarësisht vendimit të presidentit Meta për të shtyrë zgjedhjet, Partia Socialiste i ka dhënë të gjitha shenjat se është e vendosur që të vijojë fushatën elektorale të 30 Qershorit.

Rama dhe Meta do të jenë sot të dy në Kosovë, ku do të marrin pjesë në festimet e 20 vjetorit të çlirimit të vendit nga forcat serbe, në sajë të ndërhyrjes së NATO-s, me vendim të ish-presidentit amerikan Bill Clinton, i cili po ashtu ndodhet në Prishtinë.

Por pas një pauze dy ditore nga fushata, kryeministri Edi Rama do t’i rikthehet sot takimeve elektorale, në orën 18:00 do të jetë në Divjakë dhe 2 orë më pas në Lushnje.

Vlen të theksohet fakti se sot PS feston 28 vjetorin.

Sot ditë e rëndësishme për PS dhe për Bashën. Çfarë pritet të ndodhë?

Paraditen e sotme burime nga Presidenca bënë me dije se Meta do të nisë konsultimet me partitë politike, për një datë të re për zgjedhjet lokale, ndërsa nuk dihet ende qëndrimi që do të mbajë deri në fund PS.

Meta ndjen ‘rrezikun’ e shkarkimit, bën lëvizjen e menjëhershme (Ja çfarë do ndodhë në orën 19:00)

Në konferencën e djeshme, Meta u bëri thirrje palëve politike që të gjejnë gjuhën e dialogut, me qëllim zgjidhjen e krizës polike të vendit. Presidenti theksoi në formën e një garancie për qytetarët se zgjedhjet do të zhvillohen në një datë të mëvonshme dhe brenda një afati në respektim të plotë të Kushtetutës.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT