E mërkurë, 8 Prill, 2020
6 C
Tirana

“Paguaj 50 miliardë gjobë”/ Gjykata e Hagës ‘fundos’ Rusinë

Lexo edhe ...

Manastirliu tregon sa kite testimi ka aktualisht në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” deklaroi se aktualisht në Shqipëri ka 2 mijë kite testimi. “Mund t’ju them...

“Hëna Rozë”, sonte mbani sytë nga qielli

Sonte bëni mirë të mbani sytë nga qielli pasi do keni mundësinë që të shihni një proces historik të Hënës. Pikërisht mbrëmjen e sotme mund...

Manastirliu: Jemi në ditën e 28 të epidemisë, duhet të tregohemi të kujdesshëm

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një intervistë televizive theksoi se qytetarët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm. Në vijim, Manastirliu u...

Kalon VKM-ja e garancisë sovrane për biznesin e madh, si funksionon huaja

Bizneset e mëdha, që kanë vështirësi të paguajnë punonjësit e tyre, mund të marrin hua pranë bankave, që do të jetë e garantuar nga...

Gjykata holandeze ka dënuar Rusinë që të paguajë 50 miliardë dollarë, si kompensim për ish-aksionerët e grupit të naftës “Ioukos”.

Gjykata e Apelit e Hagës rrëzoi gjatë seancës së sotme një gjykim të vitit 2016 në favor të Rusisë. Gjykimi në fjalë kundërshtonte një vendim të mëparshëm të Gjykatës së Përhershme të Arbitrazhit (CPA), duke iu dhënë ish-aksionerëve 50 miliardë dollarë (46 miliardë euro) si kompensim.

Pas kësaj ka ardhur reagimi i menjëhershëm i Rusisë, e cila njoftoi se do ta kontestojë gjykimin. Ministri rus i Drejtësisë, Aleksandr Konovalov deklaroi se gjykata e ka injoruar faktin që ish-aksionerët nuk ishin të gjithë aksionerë të mirëfilltë.

Rusia u akuzua nga ish-aksionerët për organizim të mbylljes së Ioukos për shkaqe politike. Ajo u dënua nga CPA (juridiksion ndërkombëtar që ndodhet në Hagë) që të paguante 50 miliardë dollarë si kompensim ndaj tyre.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Manastirliu tregon sa kite testimi ka aktualisht në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” deklaroi se aktualisht në Shqipëri ka 2 mijë kite testimi. “Mund t’ju them...

“Hëna Rozë”, sonte mbani sytë nga qielli

Sonte bëni mirë të mbani sytë nga qielli pasi do keni mundësinë që të shihni një proces historik të Hënës. Pikërisht mbrëmjen e sotme mund...

Manastirliu: Jemi në ditën e 28 të epidemisë, duhet të tregohemi të kujdesshëm

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një intervistë televizive theksoi se qytetarët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm. Në vijim, Manastirliu u...

Kalon VKM-ja e garancisë sovrane për biznesin e madh, si funksionon huaja

Bizneset e mëdha, që kanë vështirësi të paguajnë punonjësit e tyre, mund të marrin hua pranë bankave, që do të jetë e garantuar nga...

“Me Metën kemi dakordësi”, Rama: Opozita është fatkeqësi kombëtare

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Përballë” në “RTSH” deklaroi se me Presidentin Ilir Meta ka dakordësi pasi sipas tij, Kreu...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT