E shtunë, 23 Janar, 2021
8 C
Tirana

Pagat dhe shpërblimet e futbollistëve në Shqipëri nuk do të tatohen nga janari 2021-dhjetor 2022 

Pagat dhe shpërblimet e sportistëve do të përjashtohen 1 vit nga tatimi mbi të ardhurat personale. Vendimi i qeverisë është botuar në Fletoren Zyrtare dhe i shtrin efektet nga 1 janari 2021 deri më 31 dhjetor 2022.

Përfitues të masës lehtësuese do të jenë të gjithë sportistët të cilët kanë kontrata të rregullta me klubet sportive dhe që njihen nga federatat përkatëse sportive.

Ndryshimet janë bërë në ligjin për tatimin mbi të ardhurat, ku në nenin 8/1 për përjashtimin nga tatimi mbi të ardhurat janë përfshirë dhe pagat dhe shpërblimet e kësaj kategorie. Masa e qeverisë vjen në kuadër të situatës të krijuar nga Covid-19, ku për 3 muaj në vend mbajtja e ndeshjeve sportive ishte e ndaluar.

“Përjashtohen nga tatimi mbi të ardhurat personale pagat dhe shpërblimet e çdo lloji të sportistëve, që kanë kontrata të rregullta me klubet sportive, të cilat njihen nga federatat përkatëse sportive, të përfituara gjatë periudhës 1 janar 2021 deri më 31 dhjetor 2022”, përcaktohet në ndryshimet e miratuara.

Federata Shqiptare e Futbollitgjithashtu miratoi më 9 prill vendimin për të mbështetur financiarisht me dhënien e dy pagave apo ndihmës financiare me vlerë 30 mijë lekë për futbollistët, trajnerët dhearbritrat.

Aktualisht nga tatimi mbi të ardhurat personale përjashtohen vetëm bursat e nxënësve dhe te studentëve; shpërblimet  e  marra  në  raste  sëmundjesh dhefatkeqësish; të ardhuratmonetare ose në natyrë, të përfituara nga pronarët, si shpërblim për shpronësimet që i bëhen nga shteti për interesa publike; të ardhurat e përfituara nga institucionet shtetërore për arritjet në shkencë, sport, kulturë etj. /Monitor

Lexo edhe :   Rritet numri i të infektuarve, edhe 4 viktima nga Covid-19
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...