E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Osmani paralajmëron Serbinë: Nëse kaloni kufirin, përballeni me ushtrinë e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka dhënë një intervistë për median kroate Express.hr, ku ndër të tjera ka folur për marrëdhinet me Serbinë, si dhe procesin e dialogut midis dy vendeve.

Osmani u shpreh se ushtria serbe e sheh Rusinë si aleatin e saj kryesor për sa i përket bashkëpunimit ushtarak, por paralajmëroi se nëse ata do të kalonin kufirin me Kosovën, do të përballeshin me ushtrinë amerikane.

Kryetarja e Shtetit tha se Serbia e provoi diçka të tillë në vitin 1999, dhe beson se diçka e tillë nuk do të përsëritet.

Pjesa nga intervista

Express: ”Serbia është armatosur vitet e fundit. Në rast se një marrëveshje nuk arrihet shpejt, dhe “tonet e ngritura” vazhdojnë, a keni frikë nga konfliktet e armatosura?”

Vjosa Osmani: Është e qartë se ushtria serbe e sheh Rusinë si aleatin e saj kryesor për sa i përket bashkëpunimit ushtarak, por edhe të politikës së asaj ekonomie. Ata e tregojnë atë hapur. Ndërsa vendet në rajon, të tilla si ne ose Kroacia, zhvilluan stërvitjen “Defender Europe 21″ së bashku me NATO dhe Shtetet e Bashkuara, Serbia organizoi stërvitje ushtarake me Rusinë në të njëjtën kohë. Ishte i vetmi vend në rajon që nuk ishte i pranishëm në Evropën Mbrojtëse të udhëhequr nga SH.B.A. Kohët e fundit mund të shohim se si ata organizojnë stërvitje ushtarake me Rusinë dhe Bjellorusinë, gjë që tregon orientimin e tyre. Nuk jam i sigurt se çfarë kanë në mendje kur bëhet fjalë për retorikën që ata përdorin, por unë di një gjë shumë mirë: nëse ata kalojnë kufirin me Kosovën ata do të takohen me ushtarë nga Shtetet e Bashkuara dhe anëtarët e tjerë të NATO-s. Ne nuk jemi vetëm dhe Serbia e di mirë këtë! Ata u përpoqën ta bënin atë një herë në 1999. vjet Nuk mendoj se ata do të dëshirojnë të provojnë përsëri.”

Artikulli i medias kroate
                                                          Artikulli i medias kroate

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...