E mërkurë, 8 Korrik, 2020
17 C
Tirana

“Opozita parlamentare kërkon thellimin e Reformës Zgjedhore”, çfarë shkruan “Zëri i Amerikës”

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Situata shqetësuese në Shqipëri/ Mësuesja infektohet gjatë provimit të maturës

Koronavirusi po shtohet me ritme të frikshme. Situata në vendin tonë po njeh trend në rritje, e po kështu edhe bilanci i viktimave është...

Ndryshimi mes trupit të gruas dhe burrit: 8 fakte që duhet t’i dini

Trupi i gruas, ndonëse mund të përshkruhet gjerësisht si i butë dhe delikat, ndodh të durojë edhe dhimbjet e paimagjinueshme të lindjes. Por kjo...

Ndalohet në Rinas me mbi 18 mijë euro. Ja ku i kishte fshehur paratë 46-vjeçarja

Një 46-vjeçare është ndaluar në Rinas, me një shumë të madhe eurosh të padeklaruara. Ajo u kap gjatë kontrollit në aeroport, teksa kishte me...

“Lajm i bukur”, Rama bën publik zbulimin më të fundit në Shqipëri (FOTO)

Kryeministri Edi Rama, ka ndarë një lajm të bukur me qytetarët, sikundër e cilëson ai. Rama bën të ditur se Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore,...

Si ta mbajmë shtëpinë të freskët gjatë verës, pa shumë kosto

Temperaturat e larta mbeten shqetësimi kryesor në stinën e verës! Shpeshherë ambienti brenda shtëpisë është më i nxehtë se ai jashtë dhe krahas kondicionerëve, ka...

Në Tiranë, deputetë të opozitës parlamentare mund të mos miratojnë në Kuvend ndryshimet e Kodit Zgjedhor sipas marrëveshjes së arritur në Këshillin Politik.

Ata po kërkojnë depolitizimin e komisioneve zgjedhore, ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe votimin e emigrantëve.

Përfaqësues të tre grupeve të opozitës parlamentare i kërkuan sot kryetarit të Kuvendit zbatimin e rekomandimeve të OSBE/ODIHR-it për depolitizimin e administratës zgjedhore, ndryshimin e sistemit zgjedhor si dhe përfshirjen në procesin e votimit të emigrantëve shqipytarë.

Ata kërkuan që këto ndryshime të shqyrtohen dhe votohen në Kuvendin e Shqipërisë, si organi më i lartë ligjvënës, duke i quajtur të pamjaftueshme si reform zgjedhore pikat e marrëveshjes së arritur në Këshillin Politik disa ditë më parë.

“Askush brenda apo jashtë institucioneve legjitime nuk mund të tallet me solemnitetin e votës sonë. Sot duhet reformë zgjedhore jo arnime zgjedhore. Jam deputet dhe, si deputet i grupit parlamentar që përfaqësoj, nuk do ta votoj arnimin e Kodit Zgjedhor, nëse nuk merren parasysh kërkesat tona” – tha pas takimit deputeti Myslim Murrizi.

Në takimin me kryetarin e Kuvendit ishin grupi parlamentar demokrat, grupi parlamentar i pavarur dhe grupi parlamentar “Demokraci dhe Drejtësi”, ku deklaruan se për tre kërkesat e tyre kërkuan një takim edhe me kryeministrin, dhe deri atëherë nuk do të marrin pjesë në komisioniet parlamentare.

Lexo edhe :   Murrizi: Nuk e votojmë reformën zgjedhore pa lista të hapura

Një tjetër deputet i opozitës, Lefter Maliqi, tha se kryeministri nuk e do as reformën zgjedhore dhe as zgjedhjet, të cilat duhen zhvilluar sa më parë.

Tre grupet parlamentare që reaguan sot kanë 31 deputetë, kundrejt 75 deputetëve që ka grupi parlamentar i Partisë Socialiste.

Ndryshimet ligjore në Kodin Zgjedhor, të fiksuara në marrëveshjen e Këshillit Politik një javë më parë, duhen miratuar në Kuvend me 84 vota.

Lexo edhe :   Përfundon mbledhja/ Dështon sërish takimi i Ramës me opozitën parlamentare

Por vëzhgues të jetës politike mendojnë se Partia Socialiste mund të gjejë edhe 9 votat që i mungojnë, nga radhët e opozitës, një pjesë e të cilëve veprojnë jashtë grupeve parlamentare. /VOA

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pandemia/ Ushtria gjermane stërvit qentë për të identifikuar të infektuarit

Ushtria gjermane Bundeswehr po stërvit qentë për të identifikuar të infektuarit me virusin korona. Bundeswehri gjerman në bashkëpunim me Universitetin e Mjekësisë Veterinare (TiHo) në...

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Ahmeti: Ja vijat e kuqe që s’i toleroj në koalicion

Politikani shqiptar në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti, ka folur në lidhje me zgjedhjet që do të mbahen në vendin fqinj më 15 korrik. I...

Fernando Alonso rikthehet në Formula 1

Fernando Alonso, i shpallur dy herë kampion bote ka vendosur që të rikthehet në Formula 1 me Renault sezonin e ardhshëm. “BBC” raporton se spanjolli,...

Mashtrimi 700 milionë euro me inceneratorët: Si u falsifikua studimi i fizibilitetit

Nga Klodian Tomorri Mashtrimi 700 milionë euro Si u falsifikua studimi i fizibilitetit të inceneratorit për të rritur faturën e buxhetit Një tabelë ekseli me shifra të...

Pandemia/ Rikthehen kufizimet në orar në komunat në veri të Kosovës

Shtabi i Krizave për komunat në Veri të Kosovës ka vendosur të rikthejë ndalimin e lëvizjes nga ora 21:00 deri në 5 të mëngjesit. Gjatë...