E premte, 15 Janar, 2021
3 C
Tirana

Operacioni me 37 të arrestuar, çfarë paralajmëron Kreu i SPAK

Prokurori Kombëtar i Antimafias dhe Antiterrorizmit në Itali, Federico Cafieoro de Raho së bashku me Drejtuesin e Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Arben Kraja dolën në një konferencë të përbashkët për shtyp që u zhvillua online për operacionin ndërkombëtar që çoi në arrestimin e 37 personave dhe sekuestrimin e një sasie të madhe lënde narkotike dhe pasuri të sekuestruara nga kjo veprimtari kriminale.

Çfarë paralajmëroi Kreu i SPAK?

Arben Kraja theksoi se do të hetohen autoritetet që kanë lejuar këtë aktivitet kriminal:

“E reja që kemi sjellë është fakti që nuk jemi kufizuar vetëm në identifikimin dhe arrestimin e personave përgjegjës, por kemi sekuestruar dhe pasuritë e krijuara nga këto veprimtari kriminale.

Jemi të vendosur të vijojmë me të njëjtin ritëm dhe për operacionet e tjera të përbashkëta.

Do të hetojmë deri në fund autoritetet që kanë lejuar këtë aktivitet kriminal. Kushdo që të jetë do të dërgohet përpara përgjegjësisë penale”.

Prokurori De Raho e konsideroi këtë operacion si një ndër më të mëdhenjtë në fushën e anti-drogës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Trump largohet nga Uashingtoni ditën e inaugurimit të Biden-it

Presidenti Donald Trump do të largohet nga Uashingtoni të mërkurën në mëngjes, pak përpara inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden, për të filluar...

Pronat në jug/ Lame: Meritojmë medalje, bëmë një hartë se nuk ka pasur

Kreu i Kadastrës, Artan Lame ka folur lidhur me pronat e minoritarëve grekë në jug të vendit. Përballë kreut të OMONIA-s, Fredi Belerit, Lame u...

Dëshmi rrëqethëse: Lashë mbi 4 mijë euro në Sanatorium, babain e lanë pa bukë

Një ditë më parë emisioni “Stop” transmetoi dëshminë e vajzës së të ndjerës që ndërroi jetë nga Covid-19 në spitalin “Shefqet Ndroqi”. Ajo tregoi...

”Boshatiset” stoli i PSG, trajneri Poçetino infektohet me Covid-19

Trajneri i ri i Paris SG, argjentinasi Mauricio Poçetino, ka rezultuar i infektuar me Covid-19. Lajmi bëhet i ditur nga vetë klubi kryeqytetas, në prag...

Spiropali: Që nga 2013 janë regjistruar 235 mijë vende pune më shumë

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali është shprehur se që nga viti 2013 në vendin tonë janë regjistruar 235 mijë vende...