E diel, 23 Janar, 2022
0.5 C
Tirana

OKB: Rrëshqitjet e dheut në Sierra Leone, mbi 400 të vdekur

Mbi 400 trupa të pajetë janë nxjerrë pas rrëshqitjeve të dheut në Sierra Leone, teksa ekipet e shpëtimit janë duke vazhduar kërkimet për persona të tjerë.

Agjencia humanitare e OKB-së ka thënë se 409 persona kanë vdekur pas vërshimeve dhe rrëshqitjeve të dheut, që filluan të hënën në kryeqytetin e Sierra Leone, Freetown.

Varrimet për personat që kanë humbur jetën kanë filluar, ndërkaq rreth 600 persona të tjerë ende vazhdojnë të jenë të zhdukur. Njerëzit, po vazhdojnë që të kërkojnë për të mbijetuar, të cilët mund të jenë bllokuar nën gërmadhat e ndërtesave të shkatërruara.

Qeveria ka paralajmëruar banorët që të evakuohen në pjesët malore. Sipas parashikimeve të motit, reshje në këtë vend të Afrikës Perëndimore do të ketë edhe në ditët në vijim, gjë që mund të ngadalësojë përpjekjet për shpëtim por edhe e rritë kërcënimin për rrëshqitje të mëtejshme të dheut.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...