E premte, 10 Korrik, 2020
29 C
Tirana

Oj PD-ja, pika-pika

Më të lexuarat

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Nga: Artur Ajazi

E ndërsa qeveria dhe partnerët ndërkombëtarë janë non-stop 24 orë në këmbë, në lëvizje, në vendet ku po kryhet procesi transparent i verifikimeve të çdo pallati, banese dhe objekti tjetër, e vetmja forcë politike dhe i vetmi kryetar që merret me “plane me 5 dhe 3 pika” është Lulzim Basha dhe Partia e tij Demokratike.

Duke ja kaluar edhe Doktorit kësaj here, zoti Basha ka dalë paksa në terren, ka prekur nga afër dëmet katastrofike të tërmetit në disa zona të preferuara prej tij, dhe nuk ka harruar të shpallë edhe kësaj here “planin me 3 pika” të ish-opozitës për ngjarjen e fundit.

Duke mos pranuar të ulet në tavolinën e duhur për të nisur bashkëbisedimin dhe bashkëpunimin me qeverinë dhe kryeministrin Rama, duke mos pranuar të jetë ai, ose personat e caktuar nga ai, në tavolinën e përbashkët edhe me partnerët ndërkombëtarë, duket se Lulzim Basha kërkon ti luten “aman o Lul hajde”.

Oj PD pika-pika, “kur nuk je në paqe, si mund të jesh në luftë” thotë një fjalë e urtë.

Dhe fakti është se kjo opozitë qysh ditën e parë të postërmetit, ishte aq e paditura dhe aq e painformuara, sa shpalli dhe “fajtorin”, që na ishte qeveria dhe Rama.

Në momentet më tragjike, kjo opozitë bëhet edhe më qesharake, në momentet më delikate kjo opozitë bëhet edhe më e largët, më e huaj se çdo gjë tjetër për fatet e vendit dhe shqiptarëve. Si mundet, të mungosh dhe të refuzosh ftesën e një kryeministri kur ndodh një fatkeqësi kombëtare, si mundet të merresh me llogje Kavaje, të hartosh plane dhe “projekte me 3 pika” në këmbim të afrimitetit dhe bashkëpunimit?

Oj PD-ja pika -pika. Edhe pse gjithë bota ka kthyer sytë, mëndjet dhe zemrat nga Shqipëria prej 10 ditësh, po ndihmon dhe po premton kontribute të çmuara materiale dhe monetare për kapërcimin e dëmeve dhe rehabilitimin e situatës pas tërmetit, duket se e vetmja grimcë e vogël, në këtë Shqipëri të Madhe që merret me “projekte me 3 pika” nga godina e SHQUP-it, për gjoja “rindërtimin e zonave të prekura nga tërmeti” është PD-ja e Doktorit dhe Lulzimit.

Lexo edhe :   “Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës
Lexo edhe :   Hapja e transportit publik, reagon Rama

Të vetmen gjë, të cilën Lulzim Basha e di ta bëjë mirë në kohë krizash, është qëndrimi larg “davasë”, duke preferuar të japë nga larg, në distancë “këshilla, orientime, sygjerime”. Por pas nuk mbeten edhe “specialistët” e tij, ata që mbahen si “kokat e ndritura të PD”, të cilët 24 orë pas qametit, dilnin dhe deklaronin se “fajin për tërmetin e ka Rama”.

Madje ata kërkonin ato ditë të afronin “asistencë teknike nga SHQUP-i duke sygjeruar “afrimin e 500 inxhinerëve për daljen në terren”. Kur nuk di, të falet, por kur hiqesh si i ditur, natyrisht duket sikur tallet.

Këtë kanë bërë gjithë këto ditë shqupistët dhe “specialistët” e PD. Mirë që nuk ndihmonin, mirë që nuk afroheshin, nuk bashkëpunonin, dhe nuk pranonin të uleshin në tavolinën e madhe për vendin, por sulmonin, akuzonin, dhe denigronin çdo përpjekje, çdo ndjesi, dhe çdo kontribut që vinte dhe bëhej pjesë e solidaritetit mbarë shqipëtar dhe botëror.

Oj PD-ja pika-pika, si nuk folët njëherë mbarë, si nuk treguat njëherë të vetme, se jeni me shqiptarët, se jeni për zhvillimin, si nuk ngjallët njëherë të vetme shpresë tek njerëzit edhe në ditë fatkeqësish, dhe të gjitha këto nuk harrohen lehtë.

Harto plane dhe projekte me 3 pika Lulzim, se Shqipëria nuk do të ecë më kurrë në rrugën tuaj, thuaja edhe Doktorit këtë.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Pas presidentit të Brazilit, edhe presidentja e këtij vendi rezulton pozitive me koronavirus

Presidentja e Bolivisë, Jeanine Anez, ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Lajmin e ka bërë vetë të ditur presidentja, përmes një videoje të shpërndarë në...

Aksident i rëndë në Përrenjas, humb jetën 24-vjeçari

Një aksident i rëndë është regjistruar sot në Përrenjas, ku për pasojë ka humbur jetën një 24-vjeçar. Raportohet se aksidenti është regjistruar pranë një shkolle...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Arrestohet 21-vjeçari në Elbasan, po transportonte 9 shtetas të huaj

Policia ka arrestuar sot një 21-vjeçar në Elbasan, pasi u kap u kap duke transportuar 9 shtetas të huaj, kundrejt fitimit 400–500 euro për...