E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

“Ofendohej nga djali i deputetit, djali im merrte çekiç në shkollë”

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan është trajtuar fenomeni shqetësues i cili po dëmton shumë të rinjtë. Videomesazhet me përmbajtje erotike, por edhe dhunë të cilat më pas kthehen në mjete kërcënuese.

Jo pak herë kanë qenë skandale të cilat kanë ndodhur në ambientet arsimore, ngjarjet si ajo e Kavajes apo edhe rasti i rojes që u dënua për pedofili në një shkollë të kryeqytetit. Këto janë një alarm jo vetëm për strukturat dhe institucionet në vend por edhe për shoqërinë e familjen.

Ngjarje të tilla sigurisht që ndodhin kudo në botë, e freskët është edhe ngjarja e Gjilanit një tjetër rast që ka ndodhur në shkollë brenda. Sot në emision kanë qenë të ftuar të rinj, prindër, mësues dhe psikolog për të diskutuar mbi këtë fenomen dhe si duhet t’i ruajmë të rinjtë, si duhet t’i ruaj ligji nga këto ngjarje të cila shënojnë në jetën e tyre, ngjarje që shpesh herë përfundojnë edhe me viktima.

Një nënë e një djali e cila quhet Majlinda ka treguar historinë e fëmijës së saj i cili bullizohet prej peshës që ka. Ajo është detyruar të heqë djalin e saj nga shkolla vetëm për shkak të djalit të një deputeti i cili e ngacmonte shpesh herë.

Majlinda: Unë do flas për djalin tim i cili është 17 vjeç. E kam vuajtur bullizmin, djalin e kam patur në një shkollë private ku ishte dhe djali i një deputeti dhe për hir të atij, djali im gjithmonë ngacmohej dhe ai dilte gjithmonë i mirë.

E dërgova në një shkollë tjetër sepse djali im është 140 kg dhe vazhdon të bullizohet. Arriti deri aty sa filloi të mbante në çantë çekiç se thoshte po të më ngacmojë kush mami, unë do ta vras.

Vajta lajmërova shkollën, kapa psikologen e shkollës në lidhje me këtë çështje dhe them që deri diku u rregullua. Nga ana e familjes nuk i vjen e keqja fëmijës, i thoja mos të keqen mami, për këtë gjë do dënohesh, nuk do kesh asnjë gjë të mirë. Tani nga frika fëmijët nuk na hapen më.

Drejtoresha e Gjimnazit “Partizani” Luiza Mustafaj: Roli juaj dhe puna që ju keni bërë është shumë pozitive në momentin kur ju keni kërkuar ndihmë. Në këtë aspekt doja të thoja edhe si një apel për të gjithë prindërit që pikërisht sa të vëmendshëm janë prindërit ndaj reagimeve të fëmijëve të tyre. Për shembull këtë bisedë që fëmija juaj ka bërë e keni vlerësuar si shumë të rëndësishme dhe keni shkuar, keni kërkuar ndihmë.

Mirela Milori: Ti e hoqe djalin prej djalit të deputetit, nuk ia mblidhnin dot atij?

MajlindaJo me atë s’bëhej fjalë, kur ulej djali ai i vinte drasa. Deri në klasën e 6 e kisha me 10-ta pastaj filloi t’i mërzitej shkolla. Tani ka filluar edhe cigaren se i duket vetja më i mirë kështu. /tvklan.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...