E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

OBSH ngre alarmin për një tjetër virus

Në kohën kur e gjithë bota po vuan pasojat e koronavirusit, e ku shumë shtete janë ri-izoluar për të parandaluar virusin, OBSH ngre një tjetër shqetësim. OBSH flet për një tjetër virus që po merr përmasa të frikshme, duke mos u kapur në kohën e duhur.

“Virusi HIV po rrezikon të përhapet më shumë së kurrë, duke bërë që evidentimi i tij në një moment të vonë, të mos jetë i kontrollueshëm. Dhe sa më vonë të zbulohet, aq më shumë rrezikohet që personat që e kanë ta përhapin atë. Kjo është një shenjë që strategjitë e testimit në rajon, nuk po funksionojnë si duhet për të diagnostikuar herët HIV-in”, thuhet në deklaratën e OBSH-së.

HIV është një infeksion seksualisht i transmetueshëm. Është një virus që sulmon sistemin imunitar të trupit tuaj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...