E premte, 15 Janar, 2021
3 C
Tirana

OBSH: Ka mundësi që virusi të përhapet edhe përmes ajrit

OBSH pohon se ka prova të reja, që tregojnë se koronavirusi mund të përhapet nga grimca të vogla që rrinë pezull në ajër.

“Kemi folur për mundësinë e transmetimit me anë të ajrit dhe transmetimin me anë të aerosolit si një nga format e përhapjes së Covid-19. Mundësia e transmetimit të ajrit në ambiente publike, veçanërisht në kushte shumë specifike, ambiente të mbyllura me njerëz, të ajrosur dobët që janë përshkruar, nuk mund të përjashtohet. Sidoqoftë, provat duhet të mblidhen dhe interpretohen, dhe ne vazhdojmë ta mbështesim këtë”, tha Maria Van Kerkhove, udhëheqësja teknike për pandeminë në OBSH.

Deri më tani, OBSH kishte konfirmuar se koronavirusi transmetohej përmes piklave kur njerëzit kolliten ose teshtijnë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dëshmi rrëqethëse: Lashë mbi 4 mijë euro në Sanatorium, babain e lanë pa bukë

Një ditë më parë emisioni “Stop” transmetoi dëshminë e vajzës së të ndjerës që ndërroi jetë nga Covid-19 në spitalin “Shefqet Ndroqi”. Ajo tregoi...

”Boshatiset” stoli i PSG, trajneri Poçetino infektohet me Covid-19

Trajneri i ri i Paris SG, argjentinasi Mauricio Poçetino, ka rezultuar i infektuar me Covid-19. Lajmi bëhet i ditur nga vetë klubi kryeqytetas, në prag...

Spiropali: Që nga 2013 janë regjistruar 235 mijë vende pune më shumë

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali është shprehur se që nga viti 2013 në vendin tonë janë regjistruar 235 mijë vende...

SHBA vijon tërheqjen e trupave nga Afganistani, kanë mbetur vetëm 2.500

Ushtria amerikane ka ulur nivelin e trupave në Afganistan në 2.500. Ky është niveli më i ulët i pranisë amerikane në gati dy dekada,...

Aksidenti me 4 viktima/ Momenti i parakalimit të gabuar të ‘Citroen-it’ (Video)

Publikohet video e aksidentit që i mori jetën 4 shtetasve nga Kosova në Rrugën e Kombit, mbrëmjen e djeshme (14 janar). Në videon e publikuar...