E mërkurë, 16 Qershor, 2021
25.5 C
Tirana

OBSH hedh poshtë ilaçin e parë të koronavirusit

Strategjia që po ndjek sërish bota, është bllokimi i lëvizjes së njerëzve për të ngadalësuar në mënyrë të konsiderueshme përhapjen e virusit. Synimi është të parandalohet një shpërthim i madh infeksionesh, që do të mbingarkonte sistemin mjekësor.

Nëpërmjet “uljes së kurbës”, synohet frenimi sa më i gjatë i përhapjes së rasteve të reja, për t’i dhënë kohë autoriteteve dhe kujdesit shëndetësor për t’u mobilizuar. Sa i takon mjekimeve, shpesh autoritetet shëndetësore kanë apeluar që qytetarët të marrin këshillat nga mjekët, dhe të mos abuzohet nga mjete të tjera jo të besueshme.

OBSH ka hedhur poshtë ilaçin e parë të koronavirusit. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka këshilluar institucionet shëndetësore, që të mos e përdorin ilaçin antiviral Remdesivir, për të trajtuar pacientët me COVID-19, që janë të shtruar në spital. Një panel i OBSH-së tha se ilaçi nuk ka “ndonjë efekt të rëndësishëm” në mbijetesë, ose në uljen e kohës së shërimit.

Grupi i Zhvillimit të Udhëzimeve të OBSH-së (GDG), tha sot se nuk kishte “asnjë provë të bazuar në të dhënat aktuale në dispozicion, që ky ilaç përmirëson gjendjen e pacientit”.

Presidenti amerikan, Donald Trump, i cili doli pozitiv për koronavirusin në fillim të tetorit, u trajtua me Remdesivir si dhe ilaçe të tjera.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

‘Me një mik special’/ Rama i shkon në shtëpi ish-presidentit francez, Sarkozy

Kryeministri Edi Rama është takuar ditën e sotme me ish-presidentin e Francës, Nicolas Sarkozy. Në takimin e zhvilluar në shtëpinë e Sarkozy në Paris, Rama...

Ka ndërhyrë Rusia në zgjedhjet e fundit? Ja si përgjigjet Joe Biden

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden, është pyetur nga gazetarët, nëse Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet e fundit presidenciale, ku ai...

”Ngrita çështjen e një Europe të lirë”/ Biden”: Putinit ia thashë të gjitha

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka zbardhur detaje në lidhje me takimin e zhvilluar ditën e sotme në Gjenevë, me...

Si Basha do jetë i pari që do e lëshojë Berishën

Nga: Ben Andoni Partia Demokratike ka mbaruar zgjedhjet duke vendosur për të tretën herë me radhë z. Basha në krye të saj. Në fakt, ai nuk...

Italia në panik/ Alarm për bombë pranë stadiumit ku do luhet kundër Zvicrës

Italia ndodhet në panik, pak orë para se përfaqësuesja të luajë ndeshjen e dytë të kampionatit europian përballë Zvicrës. Një alarm për bombë, ka...