E premte, 26 Shkurt, 2021
9 C
Tirana

Objekti i rezistoi lëndës plasëse, shembet pas disa përpjekjesh 6-katëshi

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ditën e sotme ka prishur një objekt 6-katësh, i cili ndodhej në gjurmën e lotit lindor të Unazës së Tiranës.

Mirëpo objekti, i ka rezistuar lëndës shpërthyese, eksploziv.

Sipas njoftimit zyrtar, gjatë shpërthimit të kontrolluar, u përdorën 3 kilogramë lëndë plasëse, vendosur në 200 furnela (vrima) në trupin e objektit.

Procedura është kryer konform gjithë protokolleve, por pesha e vogël e objektit (karabina) dhe sasia e pakët e lëndës plasëse (shkak të objekteve të tjera të afërta) solli mos prishjen e objektit gjatë shpërthimit të kontrolluar.

Janë nevojitur disa përpjekje të tjera për shembjen e plotë të objektit.

Sipas specialistëve të IKMT mjaftuan disa goditje nga mjetet e rënda që objekti të rrëzohej.

Me prishjen e këtij objekti, i 12-ti, IKMT mbyll aksionin për këtë fazë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

U eleminua nga Europa League, tjetër “shuplakë” për Gennaro Gattuson

Federata Italiane ka gjobitur me 3 mijë trajnerin e Napolit, Xhenaro Gatuzo. Komisioni Disiplinor arriti në përfundim se tekniku i të kaltërve ka përdoru...

Djali i Sokol Olldashit flet për zgjedhjet dhe marrëdhënien me Lulzim Bashën

Glauk Olldashi, djali i madh i ish-deputetit të PD Sokol Olldashi ka folur në prag të zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. Ai ka treguar në...

Aksident i trefishtë në Rrugën e Kombit, humb jetën një person

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në rrugën e Kombit, në segmentin Milot-Rrëshen. Një trailer është përplasur me mjetin tip "BMW" dhe...

Vuçiç për Kosovën: Të gjithë duan që ne ta njohim, por do jemi të duruar

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se porositë nga Prishtina, Brukseli dhe Uashingtoni tregojnë se ata dëshirojnë vetëm që Serbia ta njohë Kosovën,...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel refuzon të marrë vaksinën e AstraZeneca-s

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka refuzuar të marrë vaksinën e kompanisë AstraZeneca. Vaksina e AstraZenecës dhe Universitetit të Oksfordit është e sigurtë dhe efektive...