E shtunë, 26 Shtator, 2020
17 C
Tirana

“O sot o kurrë”, Tritan Shehu ngre alarmin

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ish-deputeti i PD, Tritan Shehu, thotë se ndryshimet e Kushtetutës pa Gjykatë Kushtetuese, është konsolidim i grushtit të shtetit. Ai shprehet i shqetësuar se Shqipëria është në gjendjen më antidemokratike në botë prej disa vitesh, pa Gjykatë Kushtetuse, pa Gjykatë të Lartë, e me një parlament që e cilëson qesharak.

Statusi

O sot o kurre!
Ndryshimet e Kushtetutes pa Gjykate Kushtetuese konsolidim i Grushtit te Shtetit! Shqiperia eshte ne gjendjet me antidemokratike ne Bote prej disa vitesh, pa Gjykate Kushtetuse, pa Gjykate te Larte, me nje “Parlament” qesharak vetem me 122 nga te cilet 42 “pupace”, me nje qeverisje Lokale krejt moniste etj! Zanafilla e ketij deformimi te thelle te demokracise eshte dita dhe procedura, qe dekapituan Sistemin e Drejtesise, duke e privuar nga Gjykata Kushtetuese.

Lexo edhe :   Toka nuk gjen qetësi/ Pas Shqipërisë, tërmeti i fortë godet Greqinë

Shqiperia qe nga ajo dite eshte nen nje Grusht Shteti ne zhvillim. Tentativat e fundit per te prekur edhe Kushtetuten nen keto kondita, jane vetem nje hap tjeter i konsolidimit per afate shume te gjata i ketij Grushti Shteti, per ta cuar vendin tone perfundimisht nen nje Autokraci, shume larg demokracise perendimore.
Modelet lindore tashme egzistojne per keto kalime tragjike drejt neodiktaturave, inspiruese dhe inkurajuese per Ramen &CO.

Ne keto kushte e momente tejet te rrezikeshme per te sotmen e te nesermen e demokracise sone askush nuk mund e duhet te qendroje i strukur ne “qoshen e tij”, perfshi ketu dhe “garantet e reformes” ne drejtesi, qe nuk mund te “lajne duart” vetem me ndonje prononcim evaziv.
O tashti o kurre!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Njeriu i parë që mundi virusin HIV, është duke vdekur nga një tjetër sëmundje

Amerikani Timothy Ray Brown, i cili është një nga njerëzit e paktë që kaloi me sukses virusin HIV, po i rrezikohet jeta nga leukemia. Brown...

Situata në akset rrugore pas shiut, Balluku: Gjithçka është nën kontroll

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka folur në lidhje me situatën e akseve rrugore, për shkak të përkeqësimit të motit. Ministrja thekson se...

Britani/ Protestë kundër masave kufizuese, qytetarët përplasen me policinë

Të paktën 15,000 persona janë mbledhur në sheshin Trafalgar në Britaninë e Madhe, për të protestuar kundër vendosjes së karantinës. Të pranishmit në protestën që...

Taksa e sheshtë 9%, Basha: Do të konsolidojë shtresën e mesme

Kreu i PD-së, Lulzim Basha thotë se taksa e sheshtë 9% është një rrugë përmes së cilës do të konsolidohet shtresa e mesme e...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...