E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Nxiti lëvizjen anti-Brexit, kush është grupi misterioz Bilderberg

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Masonët, Iluminati. Këto janë organizata sekrete, për të cilat shumë njerëz dyshojnë se kanë një ndikim ekstrem dhe të padrejtë mbi botën. Por ato nuk janë asgjë në krahasim me Grupin Bilderberg, që bën bashkë shumë prej njerëzve më të pasur dhe më të fuqishëm në botë, të cilët hartojnë rregullisht plane mbi çështjet globale. Po çfarë është ky grup? Dhe çfarë ndikimi ka realisht ai sot në botë?

Fillimet

Takimet e grupit nisën Hotel de Bilderberg në Osterbek të Holandës në vitin 1954. E vërteta është se organizimi nisi që në fillim 1952, si një kundërpërgjigje ndaj anëtarësimit të Greqisë dhe Turqisë në NATO, çka ia bëri të qartë shumicës së elitave të Evropës, se lufta kundër komunizmit në Bashkimin Sovjetik dhe Kinë, kërkonte një përpjekje më të koordinuar.

Në takimin e parë morën pjesë 130 njerëz, kryesisht nga Evropa dhe SHBA, dhe me profesion politikanë, biznesmenë, akademikë, personalitete të mediave etj.

Henri Kisinger

Për shumë njerëz, një nga figurat më të famshme që ka marrë pjesë më shpesh në takimet e Grupit Bilderberg, është ish-Sekretari amerikan i Shtetit, Henri Kisinger. Ai ka marrë pjesë rregullisht në takimet e zhvilluara në vitet 1990, deri vitin e shkuar. Duke marrë parasysh mbështetjen e tij për diktaturat ushtarake që shkelnin të drejtat e njeriut në Amerikën e Jugut, si në Argjentinë dhe Kili, shumë njerëz nuk do ta dëshironin ta shihnin që të kishte kaq shumë ndikim.

Protesta të vazhdueshme

Takimet e viteve të fundit të Grupit Bilderberg, janë shoqëruar me protesta me sloganet “Stop rendit të ri botëror”, ose “Shkatërroni perandorinë”. Në to kanë marrë pjesë në vitin 2012, pjesëtarë të lëvizjes se ekstremit të djathtë “Tea Party” brenda Partisë Republikane, dhe lëvizja e majtë “Occupy Wall Street”. Mes protestuesve, kanë qenë konspiracionistët e njohur amerikanë Aleks Xhons dhe Xhesi Ventura.

Akuzohet se nxiti lëvizjen kundër Brexit

Në vitin 2016, Grupit Bilderberg u akuzua se nxiti lëvizjen “Remain”, që kërkonte qëndrimin e Bertianisë së Madhe në Bashkimin Evropian. Drejtuesit e partisë nacionaliste UKIP, e akuzuan publikisht Bilderberg për mbështetjen e partive pro-BE në Britani.

Në takime ka marrë pjesë Bill Klinton, Toni Bler, Majk Pompeo dhe dhëndri i Trumpit.

Ish-presidenti amerikan mori pjesë në një takim në vitin 1991, kur ishte ende guvernator i Arkansasit, pikërisht për të garantuar zgjedhjen e tij president në vitin 1992. Kjo teori u përforcua edhe më tej kur deputeti i atëhershëm laburist, Toni Bler mori pjesë në një mbledhje në vitin 1993. Katër vjet më vonë u bë kryeministër.

Ndërkohë takimi i 13 majit 2019, tërhoqi shumë vëmendjen për shkak të pjesëmarrjes së Xhared Kushner, dhëndrit të presidentit Donald Trump, dhe Sekretarit amerikan të Shtetit, Majk Pompeo. Ky i fundit, mori pjesë për të bindur të pranishmit të mbështesnin fushatën e presionit të SHBA-së mbi Iranin.

Një qeveri botërore

Kundërshtarët e këtij grupimi, e akuzojnë Grupin Bilderberg se synon krijimin e një qeverie botërore. Shumë sekte kristiane, nuk e dëshirojnë këtë gjë, pasi kapitulli i 17- të i librit Zbulesa në Dhiatën e Re, supozohet se një qeveri e tillë parathotë ardhjen e shpejtë të Apokalipsit. Ky synim është pranuar tërthorazi në vitin 2001 nga ish-ministri britanik i Mbrojtjes, Lordi Denis Halej. “Të thuash që ne po përpiqeshim të ndërtonim një qeveri mbarëbotërore, është e ekzagjeruar, por jo plotësisht e gabuar”.

Lidhja me Rajhun e Tretë

Njëri nga themeluesit, Princi Bernhard i Holandës, akuzohet se iu bashkua Partisë Naziste në vitin 1933. Vetë ai pretendoi se e bëri këtë vetëm për të shmangur disa provime në universitet, dhe se pasi e takoi personalisht Adolf Hitlerin, donte të hiqte dorë nga shtetësia gjermane. Në fakt, kur nisi Lufta e Dytë Botërore, ai braktisi lidhjet e tij me nazistët, dhe drejtoi rezistencën kundër pushtuesve./TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Balla nga asambleja e PS në Belsh: Hapja e listave tashmë është fakt, humbësit të heqin dorë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit, në kuadër të takimeve organizative dhe...

“E akuzonte se ka 3-4 dashnore”, flet babai i të riut që tentoi vetëvrasjen në Fier

Lidhur me ngjarjen e djeshme ku Elton Meta ka kanosur me armë familjen e bashkëshortes së tij e më pas ka tentuar të vetëvritet...

Alarmante/ Rriten frikshëm shifrat e infektimeve në Francë

Shifrat në Francë vazhdojnë rritjen alarmante për shkak të koronavirusit. Vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 13.498 raste të reja me Covid-19,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Tronditet sërish Greqia, lëkundje tërmeti

Pak minuta më parë Greqia është tronditur nga një tjetër tërmet. Ai ka qenë me magnitudë 4.3 i shkallës Richter. Sipas faqes europiane EMSC, lëkundjet...