E hënë, 29 Nëntor, 2021
15.5 C
Tirana

Numri rekord i infektimeve, kthen izolimin në Japoni

Rritja e shifrave të të infektuarve, ka bërë që Japonia të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme në Tokio.

Sipas rregullave të vendosura, banorëve në Tokio dhe tre zonave përreth, ju është kërkuar që të shmangin daljet jo emergjente. Restorantet dhe baret janë kërkuar që të mbyllen në orën 20:00, dhe turmat në ngjarje të ndryshme janë kufizuar në 5.000 njerëz. Dyqanet dhe shkollat ​​mbeten të hapura.

Për pak muaj, Tokio do priste nisjen e Lojrave Olimpike, por për shkak të rekordeve ditore me të infektuar me virus, qyteti është izoluar të paktën deri më 7 shkurt, dhe këto masa izoluese nuk do hiqen deri sa numri i rasteve të bie nën 500 persona në ditë.

Vendet që pajtohen me masat e vendosura, do të jenë të ligjshëm për ndihmë, sipas zyrtarëve në Japoni.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...