E hënë, 6 Korrik, 2020
26 C
Tirana

Numri i viktimave vijon të jetë në rënie në Itali, bilanci për 24 orët e fundit

Më të lexuarat

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Zbulohet sekti që rekrutoi familjen Josifi, nën hetim ata që fshehën vdekjen e Anisës

Një grupim i quajtur “Guard Tower” apo “Kulla e rojes”, dyshohet se ka rekrutuar familjen Josifi nga Përmeti që çoi në vetëflijimin e Zhaneta...

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Ulet ndjeshëm numri i viktimave nga koronavirusi në Itali

Italia ka regjistruar sot një rënie të numrit të viktimave të shkaktuara nga koronavirusi, në krahasim me një ditë më parë. Gjatë 24 orëve të...

Koço Devole tregon si e bëri për të qarë Elvana Gjatën në film

Aktori Koço Devole ka treguar për eksperiencën e tij në filmin “2 gisht mjaltë”, ku ka luajtur në rolin e babait të këngëtares, Elvana...

Situata nga koronavirusi duket të jetë stabilizuar në Itali, teksa numri i viktimave po shënon rënie nga dita ditës.

Në 24 orët e fundit në Itali kanë humbur jetën 570 persona, duke e çuar në 18,848 numrin total të viktimave. Ditën e sotme janë shënuar 3,591 raste të reja me COVID-19, teksa numri total i rasteve ka shkuar në 147,577.

Rreth 2 mijë persona janë shëruar në 24 orët e fundit në shtetin fqinj. Gjithsej në Itali janë shëruar mbi 30 mijë persona.

3,497 persona janë shtruar në spital në kujdesin intensiv sot, 108 më pak se dje. Ndërsa 28,242 persona janë shtruar në spital me simptoma, 157 më pak se dje.

Lexo edhe :   VIDEO/ Fenomeni i rrallë në Itali, bora kthehet në ngjyrë rozë

Edhe pse shikohet një rënie në numrin e viktimave, prapë kjo shifër mbetet e lartë për një periudhë ditore.

Italia vijon të jetë shteti që ka regjistruar më shumë viktima nga koronavirusi, e ndjekur nga SHBA-të, Spanja, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar.

SHBA shënon 478,109 raste infektimi me COVID-19, numri më i madh ky i regjistruar nga ndonjë vend tjetër. Numri i vdekjeve vijon të jetë tepër i lartë në SHBA, pasi prej pothuajse 1 jave, më shumë se 1 mijë persona po vdesin çdo ditë.

Italia shënon tashmë vetëm 870 viktima më shumë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Përfundon ndeshja Kukësi-Tirana, rezultati

Ka përfunduar ndeshja Kukësi-Tirana! Ka qenë një javë e vështirë për ekipin e Tiranës kjo e fundit. Pas akuzave për tolerim të ndeshjes së parë të...

Pandemia/ Më në fund, Italia po shkon drejt shërimit

Italia është një nga shtetet që u godit më fort nga pandemia, mirëpo, më në fund, duket se ajo po shkon drejt shërimit! Autoritetet shëndetësore...

VIDEO/ Arbnor Mucolli shënon dy gola në Danimarkë

Arbnor Mucolli ditën e sotme në Danimarkë ka shënuar dy gola. Vejle po fiton 3-1 në shtëpi kundër Roskilde dhe 20-vjeçari i Shqipërisë U-21, ka...

Xhelal Mziu jep dorëheqjen nga drejtimi i PD-së në Kamëz

Ish-kryebashkiaku i Kamzës njëherazi kreu i PD-së për këtë zonë elektorale Xhelal Mziu ka dhënë dorëheqjen nga detyra, ndërsa mësohet se ai do të...