Numër i lartë viktimash nga koronavirusi, 986 raste të reja në 24 orët e fundit

Kurba e koronavirusit në Shqipëri vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 986 raste të reja, nga 3.691 testime të kryera.

Ndërkohë, 21 persona nuk kanë arritur ta fitojnë betejën me këtë sëmundje. Viktimat janë të moshave 48-89 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë informon se rastet e vdekjes janë nga Tirana, Elbasani, Vlora, Fieri, Shkodra, Durrësi, Dibra, Kruja, Saranda, Kavaja dhe Lushnja.

Nga virusi janë shëruar edhe 849 persona, teksa raste aktive janë 35.419. Situata paraqitet e rënduar edhe në 4 spitalet COVID, pasi aktualisht po trajtohen 628 pacientë.

Që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 10.135 vaksina anti-COVID.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

385 raste në Tiranë, 47 raste në Korçë, 41 raste në Tepelenë, 34 raste në Fier, 33 raste në Durrës, Vlorë, 32 raste në Shkodër, 28 raste në Lushnje, Gjirokastër, Sarandë, 27 raste në Elbasan, 26 raste në Berat, 25 raste në Peqin, 22 raste në Krujë, 17 raste në Mallakastër, Kuçovë, 13 raste në Kurbin, Kavajë, Kamëz, 12 raste në Delvinë, 11 raste në Gramsh, 10 raste në Kukës, 9 raste në Lezhë, 8 raste në Përmet, Malësi e Madhe, Kolonjë, 7 raste në Mirditë, Mat, 4 raste në Devoll, Rrogozhinë, Bulqizë, 3 raste në Pogradec, Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Dibër, Skrapar, Vorë, 2 raste në Librazhd, Divjakë, Himarë, Shijak, Patos, 1 rast në Tropojë, Cërrik, Poliçan, Këlcyrë.

Viktima – 21 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 5 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Elbasani, 2 qytetarë nga Vlora, 2 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga Shkodra, 2 qytetarë nga Durrësi, 1 qytetar nga Dibër, 1 qytetar nga Kruja, 1 qytetar nga Saranda, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 48-89 vjeç.

Lexo edhe :   Rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Kosovë, 599 raste të reja

Të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 849 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 67,158 që nga fillimi i epidemisë.

Të shtruar në spitale – Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 628 pacientë, 46 në terapi intensive, nga të cilët 18 pacientë janë të intubuar.

Vaksinimi – Gjatë ditës së sotme janë kryer 1031 vaksinime antiCovid dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 10,135 vaksinime antivCOVID.

COVID-19 – Statistika (25 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 986

Të shëruar në 24 orë 849

Të shtruar në spitale 628

Humbje jete në 24 orë 21

Testime ditore 3691

Testime totale 455,334

Raste pozitive 104,313

Raste të shëruara 67,158

Raste Aktive 35,419

Humbje jete 1,736

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 22444

Fier 2686

Durrës 1721

Vlorë 1794

Shkodër 1389

Gjirokastër 1004

Elbasan 924

Lezhë 837

Berat 977

Korçë 936

Dibër 360

Kukës 347