E martë, 7 Prill, 2020
12 C
Tirana

Nuk votuan mocionin, Vjosa Osmani dhe Donika Gërvalla nxirren me forcë nga mbledhja e LDK-së

Lexo edhe ...

Manastirliu: Jemi në ditën e 28 të epidemisë, duhet të tregohemi të kujdesshëm

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një intervistë televizive theksoi se qytetarët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm. Në vijim, Manastirliu u...

Kalon VKM-ja e garancisë sovrane për biznesin e madh, si funksionon huaja

Bizneset e mëdha, që kanë vështirësi të paguajnë punonjësit e tyre, mund të marrin hua pranë bankave, që do të jetë e garantuar nga...

“Me Metën kemi dakordësi”, Rama: Opozita është fatkeqësi kombëtare

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Përballë” në “RTSH” deklaroi se me Presidentin Ilir Meta ka dakordësi pasi sipas tij, Kreu...

COVID-19 në Maqedoninë e Veriut/ 5 viktima brenda 24 orëve të fundit

Pesë persona kanë vdekur brenda 24 orëve të fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, duke e çuar në 26 numrin e përgjithshëm të...

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës në detyrë, Vjosa Osmani dhe deputetja e LDK-së, Donika Gërvalla janë përzënë me forcë nga mbledhja e sotme e LDK-së.

Kjo vjen pas kundërshtimit që Vjosa Osmani bëri mbrëmjen e djeshme, ku votua mocioni i mosbesimit për kryeministrin Albin Kurti.

Gjatë fjalës së saj në Kuvendin e Kosovës, Osmani doli kundër rrëzimit të qeverisë së Kurtit, teksa dha indicie se edhe mund të largohej nga LDK.

Ajo përmendi mbrëmë faktin se në jetën e saj mund të ketë një dritare të re politike.

Mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti u votua me 81 vota pro, 32 kundër dhe 1 abstenim.

Qeveria e Albin Kurtit e drejtoi ekzekutivin për vetëm 51 ditë, duke u bërë qeveria më jetëshkurtër ndonjëherë në Kosovë.

Mocionin e mosbesimit e nisi Lidhja Demokratike e Kosovës, e cila ishte në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje.

Por ky koalicion u prish në momentin kur Kurti vendosi të shkarkonte pa paralajmërim ministrin e Punëve të Brendshme, Agim Veliun.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Manastirliu: Jemi në ditën e 28 të epidemisë, duhet të tregohemi të kujdesshëm

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një intervistë televizive theksoi se qytetarët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm. Në vijim, Manastirliu u...

Kalon VKM-ja e garancisë sovrane për biznesin e madh, si funksionon huaja

Bizneset e mëdha, që kanë vështirësi të paguajnë punonjësit e tyre, mund të marrin hua pranë bankave, që do të jetë e garantuar nga...

“Me Metën kemi dakordësi”, Rama: Opozita është fatkeqësi kombëtare

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Përballë” në “RTSH” deklaroi se me Presidentin Ilir Meta ka dakordësi pasi sipas tij, Kreu...

COVID-19 në Maqedoninë e Veriut/ 5 viktima brenda 24 orëve të fundit

Pesë persona kanë vdekur brenda 24 orëve të fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, duke e çuar në 26 numrin e përgjithshëm të...

Tragjike në Francë/ 1,417 viktima brenda 24 orëve

Koronavirusi brenda 24 orëve ka marrë 1,417 jetë njerëzish në Francë. Autoritetet përkatëse kanë njoftuar se janë regjistruar 11 mijë raste të reja brenda harkut...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT