E mërkurë, 20 Janar, 2021
3 C
Tirana

Nuk ua mban xhepi të bleni maskat? Ja si ti krijoni në shtëpi pa asnjë kosto

Nëse nuk u amban xhepi për të blerë maska, shumë lehtë mund ti krijoni në kushte shtëpie. Ministria e Shëndetësisë ka shpërndarë disa udhëzime, për krijimin e një maske në shtëpi.

Përmes disa fotove në faqen e saj, Ministria e Shëndetësisë tregon katër hapat që duhet të ndiqni, për të krijuar maskën pa asnjë kosto.

Maskat ose barrierat mbrojtëse prej tekstili, do bëhen të detyrueshme në çdo ambient të mbyllur. Ky është komunikimi më i fundit bërë nga ministrja Ogerta Manastirliu.

Në një njoftim të Ministrisë së Shëndetësisë bëhet me dije se shkelësit do të gjobiten me 2 mijë lekë të reja.

Statusi

#VendosniMaskën
👉Barrierat mbrojtëse mund të bëhen vetë në shtëpi dhe pa asnjë kosto!
📌Ndiqni hapat se si të krijoni një maskë me shami në shtëpi:
▪️Pasi keni marrë një shami duhet ta palosni atë në gjysmë;
▪️Sërisht paloset pjesa e sipërme deri tek gjysma dhe pjesa e poshtme;
▪️Vendosen rripat e llastikut ose për me lehtë llastikat e flokëve në largësi 6 cm nga njëra- tjetra;
▪️Palosen të dyja anët dhe qepeni me gjilpërë;⬇️

😷Pasi e keni larë me ujë të nxehtë dhe detergjent, mund ta përdorni maskën në çdo ambient të mbyllur, me qëllim mbrojtjen nga infektimi me #COVID19.
#RespektoRregullat
#RuaniShëndetin

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...