E shtunë, 24 Tetor, 2020
13 C
Tirana

Nuk u njihen 4 vite shkollë, punonjësja e gjendjes civile: Jam e zënë me listat e zgjedhjeve!

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

‘Deti’ në Hagë? Kolonel Pashaj: Të zgjidhej midis Shqipërisë dhe Greqisë

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që për çështjen e detit t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare. Por, për kolonelin Myslim Pashaj e mira do ishte që kjo...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

Nikoll Gjini nga fshati Balldren i Lezhës ankohet në Fiks Fare se dy fëmijët e tij 9 dhe 10 vjeç nuk ja regjistrojnë në gjendje civile, pasi ata kanë lindur në Itali, dhe certifikatat e lindjes nuk janë të pajisura me vulën apostile.

Edhe pse janë kthyer para 6-7 vitesh, katër vitet e shkollës.

Qytetari tregon se ka certifikatën e lindjes në Itali e ka përkthyer dhe noterizuar dhe në shqip, por kjo nuk është pranuar nga punonjësit e gjendjes civile.

“Po bëj 6 vite që sorollatem, fëmijët shkojnë kot në shkollë janë të shkëlqyer në mësime, por drejtoresha e shkollës më ka thënë se nuk ju quhen fare këto vite , kërkoj ndihmën tuaj ”, thotë Nikolla.

Pas denoncimit gazetarët e Fiksit shkuan në Shkollën e Mesme të Bashkuar “Frang Bardhi” , drejtori i shkollës sqaroi se fëmijët marrin dëftesa kanë një numër amze, por që mungon ID e tyre çka bën që të mos figurojnë në sistem. Gjithashtu ai thotë se nuk ka qenë drejtor kur këta fëmijë kanë nisur shkollën dhe por që të dy kanë mungesë dokumentacioni.

Gazetarët e Fiksit bashkë me qytetarin nga Lezha vajtën në zyrat e gjendjes civile , punonjësja , Dila Pepa tha për Fiksin se fëmijët nuk janë regjistruar, pasi në certifikatën e tyre të lindjes mungon vula apostile, pra certifikatat nuk janë të legalizuara dhe në këtë mënyrë dokumenti quhet i pavlefshëm.

Por punonjësja shprehet se para një muaji ka dalë një udhëzim nga Drejtoria e Gjendjes Civile ku thuhet se shtetasit e paregjistruar mund të pajisen me një dokument për regjistrim në shkollë dhe në sistemi shëndetësor.

” Na ka ardhur një udhëzim së fundmi nga drejtoria, në bazë të të cilit ne mund t’ju japim një dokument fëmijëve që u njihet në shkollë dhe sistem shëndetësor, por nuk i kam njoftuar s’e kam qenë shumë e zënë me punë” thotë punonjësja. Zotëria duhet të vij të interesohet vetë shton ajo, pasi unë jam duke u marr me listën e zgjedhjeve. /Top Channel

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Papa Françesku pro martesave LGBT, përpjekje për të shmangur përçarjen e Kishës

Nga Simone Cosimi “Wired” Nga njëri kamp, ai më i zhurmshmi, nuk e kanë problem ta etiketojnë si Anti-Krishti. Aty afër ishte edhe paraardhësi i...

Dhënia e shtetësive, Presidenca-Ramës: Fake news i ndyrë

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar sërish ndaj akuzave të kryeministrit Rama, duke thënë se ka shpifur për kreun e shtetit,...

Italia shtrëngon masat: Mbyllen baret pas orës 18:00

Italia pritet të shtrëngojë më shumë masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, pas rritjes së shpejtë të numrit të rasteve javët e fundit. Sipas...

Danimarka kërkon test negativ të Covid-19 për punëtorët e huaj

Danimarka ka në plan të prezantojë një kërkesë që punëtorët e huaj të përkohshëm, të cilët vijnë nga vendet me norma të larta të...

Ambasada e SHBA në Turqi paralajmëron amerikanët për kërcënime terroriste

Misioni diplomatik amerikan në Turqi paralajmëron shtetasit e saj për sulme të mundshme terroriste. Zyrtarët e Shteteve të Bashkuara në Turqi kanë paralajmëruar shtetasit amerikanë...