E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

“Nuk përjashtohet mbyllja totale e vendit”/ Brataj zbulon skenarët

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, i ftuar në ”A2” ka folur në lidhje me pandeminë e Covid-19 në Shqipëri, e cila në muajin e fundit ka arritur shifrat më të larta në infektime dhe viktima.

I pyetur se cilat janë skenarët e ardhshëm të Komitetit të Ekspertëve, dhe nëse një ndër to do jetë izolimi i vendit, Brataj nuk e ka përjashtuar mundësinë e mbylljes totale, nëse shifrat e Covid-19 marrin përmasa të mëdha. Kreu i Urgjencës Kombëtare tha se ende nuk është marrë një vendim i tillë.

Ai tha se nuk përjashtohet asnjë masë nga skenarët e qeverisë, të cilët do të aplikohen në bazë të rasteve ditore.

Nuk mund të flasim për afër apo larg, është në bazë të asaj çfarë ndodh. Nga momenti në moment, mund të merret edhe një masë, qoftë edhe drastike. Nuk është marrë vendim, dhe nuk më takon mua ta them diçka të tillë.

Unë jap mendimin tim personal si specialist, ndërsa vendimi është kolegjial dhe ekzekutivi është ai që vendos në bazë të këshillimeve që ka marrë nga ekspertët. Nuk përjashtohet një masë e tillë në kushtet e sotme, në kushtet e pandemisë, po e bën gjithë bota, nuk është se po e bëjmë vetëm ne. Por nuk janë të përjashtuara asnjë nga gjitha masat”, u shpreh Brataj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...