E mërkurë, 23 Shtator, 2020
20 C
Tirana

“Nuk nisim punë as të hënën”/ Shoqatat e Transportit Publik thirrje qeverisë

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Shoqatat e Transportit Publik kanë dalë sërish në protestë sot, duke kërkuar ndryshimin e protokolleve të sigurisë, ose përndryshe paralajmërojnë se nuk do të nisin punën.

Sipas tyre, asnjë përfaqësues i Ministrisë së Infrastrukturës apo qeverisë nuk i ka pritur dhe nuk është ulur me ta.

Ata i bëjnë thirrje qeverisë që të thërrasë një tryezë lidhur me këtë çështje.

“Nuk ka ardhur asnjë për të na dëgjuar. E bëmë këtu në mënyrë simbolike te lokomotiva pasi jemi i vetmi vend që e kemi vrarë trenin. Prandaj ju bëj thirrje që të mos e vrasin transportin publik.

Ne paguajmë taksa dhe nuk janë marrë parasysh kërkesat tona. Kemi më shumë se dy muaj që i bëjmë të ditura kërkesat. Ne e kemi të pamundur që të rifillojmë shërbimin në këto kushte. Ne kërkojmë rishikimin e protokollit të sigurisë. Nëse nuk rishikohet, nëse nuk bëhet i mundur operimi sipas çdo vend të botës, pasi e ka bërë edhe Evropa. Këtu te ne nuk është funksionale aspak. Nuk mund të jetë përgjegjësi e operatorëve të transportit sjellja e pasagjerëve në bord.

Ne i bëjmë thirrje kryeministrit dhe gjithë personave të deleguar prej tij që të reflektojnë që të na thërrasin në një tryezë, pasi nuk jemi ulur deri më tani. Kërkesat tona janë shumë të qarta, por nëse nuk i ka të qarta qeveria, ne pranojmë të ulemi dhe t’i sqarojmë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Maliqi: Pranvera e ardhshme duhet të jetë stina e shqiptarëve, jo e krimit

Për deputetin Lefter Maliqi, populli duhet të marrë në dorë fatet e vendit. Përmes një postimi në Facebook, Maliqi shkruan se listat e hapura 100%...

Kriza uli përdorimin e overdrafteve dhe kredisë konsumatore

Vlera e overdrafteve të tërhequra prej individëve në banka ka pësuar rënie, pasi ekonomia u prek nga kriza e Covid-19. Të dhënat e Bankës së...

Tensionet me Greqinë në Mesdhe/ Macron dhe Erdogan nisin bisedimet, ja çfarë ka ndodhur

Duket se kërcënimet nga ana e Turqisë dhe Greqisë janë lënë pas, falë një ndërmjetësimi nga ana e Francës. Macron dhe Erdogan kanë “ulur...

I dënuar 10 vite më parë në Itali: Arrestohet 44-vjeçari në Elbasan, përdorte 4 identitete

Një 44-vjeçar është vënë në pranga, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, për disa vepra penale. Ai është dënuar me 6 vjet e...

Pandemia ndryshon rrjedhën e jetës/ Anulohet ceremonia e çmimeve Nobel 2020. Ja si do të shpallen fituesit

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe ku për shkak të pandemisë, nuk do të ketë ceremoni çmimesh Nobel këtë vit në Stokholm. Për herë të...