E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Nuk ndodh vetëm në Shqipëri, në Austri po vr*ten gra/vajza në masë alarmante

Vienë

Një grua 35-vjeçare ishte duke punuar në një dyqan ‘Tobacco’ në Vienë kur sipas autoriteteve ish i dashuri i saj e spërkati me benzinë ​​dhe i vuri flakën në mars. Në prill, një grua tjetër në të njëjtën moshë u gjet e qëlluar për vdekje në shtëpinë e saj në kryeqytetin austriak, gjithashtu thuhet se ishte vrarë nga ish-partneri i saj.

Ato ishin përkatësisht viktimat gra numër gjashtë dhe numër nënta në rend kronologjik që janë vranë në Austri këtë vit, dhe pesë të tjera kanë pasur të njëjtin fat që nga prilli. Kjo ka sjellë gjithsej këtë vit deri më tani vrasjen e 14 grave, duke e bërë kombin austriak një nga vendet e pakta të Bashkimit Evropian ku numri i grave të vrara është më i lartë se numri i burrave të vrarë.

Rastet e fundit kanë çuar në protesta të përshkallëzuara, sidhe kërkesa për ndërhyrje të qeverisë dhe dënime nga Kancelari austriak Sebastian Kurz dhe Presidenti Alexander van der Bellen.

“Shumë pak po bëhet për të mbrojtur gratë nga dhuna“, tha van der Bellen kohët e fundit pas takimit me përfaqësuesit e strehëzave të grave dhe organizatave të parandalimit të dhunës.

Shkalla e vrasjeve në Austri është e ulët, më pak se 1 në 100,000 njerëz, por përqindja e grave të vrara në raport me burrat është e lartë. Vitin e kaluar, 31 nga 43 viktimat e përgjithshme të vrasjeve në vend – rreth 72 përqind – ishin gra, sipas Strehimoreve Autonome të Grave Austriake të Roesslhumer-it, një organizatë joqeveritare që ndjek problemin. /Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...