E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

“Nuk na tund asgjë nga 30 qershori”, Rama i prerë: Meta si plumb qorr…

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Kryeministri Edi Rama ka sulmuar sot presidentin Meta gjatë fjalës së tij në foltoren e Kuvendit, teksa e cilësoi vendimin e tij si të dëmshëm dhe të papranueshëm për vendin.

Rama u shpreh se Meta veproi sipas dëshirës së Berishës, teksa ky i fundit është “në përpjekje të dëshpëruar për të djegur vendin”.

Kryeministri tha se nuk ka asnjë interes që zgjedhjet të mbahen më 30 qershor, por nuk mund të shtyhen zgjedhjet sa herë që i teket njërës palë.

Fjala e Ramës:

Jemi dëshmitarë të një tjetër zarari të madh, të dëmshëm e të papranueshëm të Metës. Për cilën arsye presidenti do merrte përsipër shkeljen më kushtetuese, për të justifikuar një përpjekje të dëshpëruar të Berishës për të djegur vendin.

Për të justifikuar një budallallëk që do regjistrohet si rast unikal në Shqipëri. Ka vetëm dy arsye: Ilir Meta. Kjo punë që po bëjmë sot e kërkon që t’u shpjegohemi shqiptarëve se si erdhi puna deri në këtë pikë vlimi në kazanin e jetës politike. Presidenti duke kapërcyer mbi Kushtetutën dhe duke fluruar si një plumb qorr për të vrarë zgjedhjet në mes të fushatës së zgjedhjeve.

Priti ditën kur do i mbushej mendja partisë së Saliut për të pasur një datë të re zgjedhjesh. Po filloj me një pyetje, çfarë interesi kam unë që të jem kaq i patundur nga bindja që kjo s’është koha për asnjë kompromis por është koha për fushatë zgjedhore? Këto zgjedhje janë vendore, në 70% në rang të vendit drejton PS. Qeveria ka 1001 probleme dhe çështje për ta besuar, ekonomia goditet, turizmi dëmtohet. Qetësimi i situatës duket si gjëja më e lehtë.

S’kam asnjë lloj interesi, po të isha ngushtësisht i interesuar për mua personalisht, për rehatinë dhe karrigen time, unë do isha i pari që do flisja që presidenti lëshoi një re kaq të madhe nga pantallonat për procesin politik. I thoja bravo zoti president, firma juaj na e hoqi dhimbjen e kokës, e lëmë këtë punë, i bëjmë zgjedhjet kur të jemi të gjitha dakord.

Me këtë budallallëk do thonim nesër nuk duam zgjedhje vendore dhe as të përgjithshme, sepse kemi informacione të sigurta për një sulm bërthamor ndaj Shqipërisë. Nqs zgjedhjet s’bëhen se nuk do një palë, s’bëhen kurrë. Nuk mund t’i imponohen një populli të tërë për hesap të një pale.

Ne nuk ka asgjë që na tund nga 30 qershori.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...