E shtunë, 4 Korrik, 2020
35 C
Tirana

“Nuk më dëgjuat kur ju thashë ulemi bashkë”, Rama i kujton Hajdarit firmën në selinë e SHBA

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Kur do hapet transporti urban? Mazniku tregon çfarë pritet të ndodhë nga e hëna

Ndonëse u tha se do të fillonte shërbimi urban, një gjë e tillë nuk ndodhi. Punonjësit e Transportit Publik në Tiranë kanë protestuar sot...

Kryeministri Edi Rama ka replikuar deputeten Rudina Hajdari, e cila i kujtoi atij premtimet për listat e hapura.

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Rama i kujtoi Hajdarit se ka firmosur në selinë e ambasadës së SHBA-së një marrëveshje, si pjesë e Këshillit Politik.

Sipas tij, kohë më parë kur opozita jashtëparlamentare ishte në rrugë ai i ftoi për të adresuar rekomandimet e OSBE-ODIHR për reformën zgjedhore.

“Keni firmosur në selinë e një ambasade mike. Por natyrisht që përderisa ju ju referuat atyre që unë kam thënë në këtë sallë kohë më parë dhe po më kërkoni mua llogari për shkallët. Së pari, ajo që unë kam thënë këtu Hajdari kohë më parë kur opozita jashtëparlamentare ishte rrugëve dhe kërcënonte për revolucionin permanent ka qenë të mos humbnim kohë, të uleshim në tavolinë, ne dhe ju dhe të diskutonim adresimin e rekomandimeve të OSBE-ODIHR për të mbyllur detyrimin që buron dhe nga ajo që ka lënë të shkruar Këshilli Europian dhe pastaj kam thënë që të diskutojmë në një moment të dytë temën që ju diskutuar. Ju asnjëherë nuk më dëgjuat. Se nëse do të ishim ulur qysh atëherë kur ata të tjerët e kishin ndarë mendjen që do ta merrnin pushtetin me dhunë, sot do ishim duke bërë biseda të tjera jo këtë bisedë. Eksperienca bën të vetën dhe kur eksperienca mungon mbrapa vjen dhe fatura. ka një gjë në politikë që nuk mund të kapërcehet që është koha. Ju e kapërcyet atë moment kohor duke u mjaftuar me rënien e daulleve, lista të hapura dhe pa bërë asgjë tjetër dhe pa marrë në konsideratë që PS nuk është fondacioni popullit. Ju kujtohet fondacioni “Populli”, gjenerali Rrapush. PS është një forcë politike që ka dhe ajo interesat e veta dhe si forca më e madhe politike këto interesa më të përputhura kombëtare se ju sepse dhe përgjegjësinë e ka më të madhe. Kjo temë është në zhvillim e sipër dhe më vjen keq sepse e shoh dhe në sjelljen publike të atyre që janë jashtë që kujtojnë se mund ta kalojnë lumin mbi kalin mbrapsht. Nga një anë me kushte pas kushtesh dhe nga ana tjetër duke dalë për ditë duke na sharë e akuzuar. Kjo është një nga shprehjet e kulturës politike”, tha ai.

Lexo edhe :   Projekti i rrugës Milot-Fier/ Teliti: Një udhëtim vajtje–ardhje do na kushtojë 17.4 euro
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dyshoi se ishte prekur nga pandemia, Afërdita Dreshaj publikon rezultatet e analizës

Këngëtarja Afërdita Dreshaj ka udhëtuar së fundmi drejt Miamit së bashku me partnerin e saj, Jakub Kindl, për të festuar përvjetorin e dytë të...

Kunati i Zhaneta Josifit, mes lotësh: Anisa kish mbaruar në dhomën tjetër

Sotir Kristollari, kunati i Zhaneta Josifit, gruas që u vetëflijua bashkë me vajzën në banesë, ka treguar në një intervistë ekskluzive për gazetaren Anila...

Pandemia në Brazil/ Presidenti: Herët a vonë të gjithë do infektohemi

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro deklaroi së fundmi se herët a vonë të gjithë do infektohen me koronavirus. “Më vjen keq për ata që kanë...

Rusia: Nuk jemi në bisedime me SHBA për pjesëmarrje në G7

Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov tha të shtunën se Moska nuk është në bisedime me Uashingtonin për rolin e saj të mundshëm në...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...