E premte, 24 Shtator, 2021
24.5 C
Tirana

”Nuk kërcënojmë”/ Vuçiç: Shqiptarët duhet të bien dakord për një kompromis

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç është shprehur se Prishtina dhe Beogradi duhet që të përmbushin zotimet e bëra në Bruksel.

Gjatë një takimi online me Përfaqësuesit e Këshillit Atlantik, për “Mini-Schengen”, Vuçiç foli për situatën e Covid, si dhe gjendjen e rajonit të Ballkanit, ku dhe përmendi Kosovën.

Vuçiç tha se shqiptarët duhet që të bien në një kompromis të caktuar, ndërkohë që shtoi se Prishtina vetëm kërcënon çdo ditë dhe se nuk ka asnjë reagim nga SHBA apo BE, dhe theksoi se Serbia nuk ka kërcënuar asnjëherë.

 “Jo të gjithë mund të marrin gjithçka, por shqiptarët duhet të bien dakord për një kompromis të caktuar. Ju nuk dëgjoni ndonjë shantazh nga Beogradi. Ne nuk kërcënojmë me dëmshpërblim lufte dhe procese gjyqësore, por ne i dëgjojmë këto çdo ditë nga Prishtina dhe nuk ka asnjë reagim nga SHBA-ja dhe BE-ja”, tha Vuçiç.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...

E kemi ditur gabim, ja çfarë ngjyre ka në të vërtetë Dielli

Nga Dr. Alastair Gunn Sigurisht që nuk ka ngjyrën e verdhë, që endeshin zakonisht në librat tuaj shkollorë. Dielli lëshon dritë në një gamë të...

Të isha socialist, do gëzohesha pafund kur Berisha e baltos Bashën kësisoj…

Nga: Artur Zheji Vetëm pak kohë më parë nuk mund të mendohej kurrë kjo që po ndodh këto kohë, edhe sikur të futeshin në punë...

“Zëri i Amerikës” shkruan për rigjykimin e Fatmir Mediut

Në Shqipëri, Gjykata e posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar u shpreh sot në favor të gjykimit të ish ministrit të...