E hënë, 1 Mars, 2021
11 C
Tirana

“Nuk kam qenë asnjëherë e lumtur”, 11-vjeçarja lutet për ndihmë!

Familja Haxhija jeton në fshatin Barbullush të bashkisë Vau i Dejës. Prej më shumë se 11 vitesh janë të strehuar në një shtëpi të rrënuar, e cila rrezikon të shembet. Veç varfërisë ekstreme ku ndodhen, atyre iu duhet të përballen edhe me probleme të rënda shëndetësore.

Fatmiri, kryefamiljari ka lindur me probleme të shëndetit mendor, ndërsa djali, Eljoni vuan nga sëmundja e epilepsisë. Shëndeti i tij është shumë i rënduar, pasi krizat sa vijnë dhe i përkeqësohen.

Prej djalit Drita u detyrua që të lërë edhe punën, pasi duhet të kujdeset për Eljonin. Duke ia përkeqësuar edhe më shumë gjendjen ekonomike. Pasi të vetmet të ardhura me të cilat jetojnë janë ndihma ekonomike, prej 40 mijë lekësh të vjetra dhe ndihma e invaliditetit të Fatmirit e Elojnit. Por shpesh ato nuk mjaftojnë as për bukën e gojës.

Ndërsa, Eurodita e cila rrëfen me dhimbje se nuk e di çfarë është lumtura, thotë se çdo ditë lutet që jeta e tyre të ndryshojë. Pavarësisht kushteve të vështira, ajo është një nxënëse shumë e mirë, por druhet se do të braktisë shkollën. 11-vjeçarja asnjëherë nuk i ka bërë detyrat në tavolinë, pasi nuk kanë, por detyrohet që me një dritë të vobektë të mësojë në dysheme.

Familja ka nevojë për ndihmën tonë, Eurodita ka nevojë të besojë se ne jetë nuk ka veç dhimbje.

Bamirësia nuk të varfëron!

Për të dhënë kontributin tuaj, klikoni këtu.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kreu i OBSH: Shtetet bëjnë gabim të madh nëse mbështeten vetëm te vaksina

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi se rritja e madhe e rasteve të reja me koronavirus në 57 shtete, vjen si pasojë e varianteve të...

Kreu i PE: Të gatshëm të ndihmojmë Shqipërinë në luftën kundër Covid-19

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli ka reaguar pas takimit në Bruksel me kryeministrin Edi Rama. Sipas Sassoli, institucioni që ai drejton dha “ok”-in për...

Kosova në pritje të konfirmimit nga COVAX për marrjen e vaksinave

Ministria në detyrë e Shëndetësisë në Kosovë tha se është në pritje të “konfirmimit final” nga COVAX për marrjen e dozave të para të...

Ukraina hedh në plehra vaksinat anti-covid, mjekët refuzuan t’i marrin

Ukrania ka hedhur poshtë disa doza vaksina anti-covid pasi mjekët kanë refuzuar që t’i marrin. Në lidhje me këtë ka folur edhe kreu i Partisë...

A mund ta kishin pushtuar dot britanikët Bashkimin Sovjetik?

Më 2 shtator 1945, presidenti amerikan Herri Truman, shpalli fundin e Lufës së Dytë Botërore. Me dorëzimin e Japonisë, bota mund të merrte frymë...