Nuk ka qetësi për Greqinë, një tjetër tërmet godet vendin

Greqia nuk gjen qetësi nga lëkundjet sizmike edhe pse kanë kaluar disa ditë nga goditja kryesore me magnitudë 6.3 ballë.

Mediat në vendin fqinj, bëjnë me dije se një tërmet me magnitudë 4.4 të shkallës Rihter goditi pasditen e sotme Elasonën.

Sipas të dhënave tërmeti kishte, një thellësi prej 5.2 km dhe epiqendra ishte 18 km jug-perëndim të Elasonës.

Rajoni i Elassonas është goditur nga tërmete të fuqishme brenda disa ditësh, ndërsa shkencëtarët janë të shqetësuar për këtë fenomen.

Ata janë alarmuar për sekuencën e fortë sizmike, pasi, sipas tyre, në thelb është një “surprizë”, pasi aktivizimi i tërmetit në atë zonë me magnitudë të lartë ishte i papritur.