E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

‘Nuk je epidemiolog’/ Dasho-Bratajt: Në Shqipëri, 16 mijë viktima nga Covid-19

Epidemiologu Erion Dasho dhe kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, kanë debatuar mbrëmjen e sotme në emisionin ”Çim Peka Live” në Syri Tv, në lidhje me shifrat e pandemisë së koroanvirusit në vend.

Dasho u shpreh se Brataj nuk është epidemiolog dhe nuk ka asnjë parashikim për situatën epidemiologjike, teksa shtoi se në Shqipëri janë shkaktuar 16 mijë viktima nga Covid-19, një shifër e ndryshme nga ajo e raportuar nga autoritetet.

Nga ana tjetër, Brataj tha se Dasho thotë gënjeshtra dhe theksoi se në vend nuk janë regjistruar vdekje nga covid në kohët e fundit.

Pjesë nga debati

Erion Dasho: ”Zoti Brataj dhe kolegët e tij kanë qenë zëdhënës të qeverisë. Në Shqipëri janë 16 mijë vdekje nga Covid. Unë flas me shkencën time epidemiologjike dhe nuk është shkenca e urgjencës. Ti nuk je epidemiolog. Nuk të ka dalë asnjë parashikim. Duhet të dëgjosh ekspertët. Për Urgjencën i heqim kapelën Bratajt, por jo për epidemiologjinë.”

Skënder Brataj: ”Mos thuaj gënjeshtra tani e thua pastaj mos më ndërprit. Nuk më duket normale që të flasim për vdekje, kur nuk ka vdekje në kohët e fundit nga Covid. Unë jam profesionist e nuk jam politikan, nuk marr urdhra nga politikanë. Nuk them se jam epidemiolog, por kam kaq njohuri sa të flas edhe për epidemiologjinë.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...