E mërkurë, 23 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Nuk është në lojë Hashim Thaçi, por çështja e Kosovës

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Nga Alfred Peza

Anulimi i takimit të 27 qershorit në Shtëpinë e Bardhë, për rifillimin e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, po lexohet ndryshe në hapësirën shqipfolëse në Ballkan dhe ndryshe jashtë saj. Në Prishtinë, Tiranë, Tetovë a gjetkë, kundërshtarët politikë të Presidentit të Kosovës dhe Kryetarit të PDK si edhe propaganda e tyre, po e shohin njoftimin e Zyrës së Prokurorit Special në Hagë, thjeshtë dhe vetëm si një çështje të Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit.

Jashtë trojeve shqiptare në rajon, ajo duket sikur po lexohet ndryshe në Beograd. Ndryshe në Bruksel. Ndryshe në Berlin. Ndryshe në Londër. Ndryshe në Paris. Ndryshe në Washington. Ndryshe në SHBA. Ndryshe në BE. Kuptohet qartë se ato janë shumë të rezervuar për tu prononcuar direkt, e për të na e dëshmuar açik sesi e kanë lexuar prej tyre, anulimin e takimit të 27 qershorit për rifillimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë. E sigurt është vetëm, që do të na duhet të presim shumë kohë, për ta mësuar një ditë këtë.

Ajo që kuptohet më së shumti, është se mediat e mëdha ndërkombëtare dhe analistët e zëshëm, e shohin ngritjen e akuzave për “krime kundër njerëzimit dhe krime lufte, (për afërsisht 100 vrasje të paligjshme?!), zhdukje e detyruar e personave, përndjekje dhe tortura” si një luftë mes SHBA dhe BE për primatin e dialogut që synon të sjellë në fund njohjen reciproke mes dy fqinjëve. E po ta shohësh nga këndvështrimi i tyre, nuk duket të janë edhe aq shumë larg të vërtetës.

Janë vetë përfaqësuesit e SHBA dhe BE, që ndihmuan për ta krijuar këtë imazh, me qëndrimet e tyre. Ambasadori Grenell, tha se “po presim që të ripërcaktojmë takimin së shpejti”. Zëdhënësi i Komisionit Europian Peter Stano, tha se “për normalizimin ndërmjet Kosovës e Serbisë, flasim për bisedimet e lehtësuara nga BE”. Ai ritheksoi se Bruskeli pret që bisedimet të rifillojnë në muajin korrik, siç ka paralajmëruar i dërguari i posaçëm i BE, Lajçak. Është njoftuar se më 10 korrik, në Paris palët do bisedojnë në një takim të organizuar, nga Presidenti francez Macron.

Ajo për të cilën bihet dakord në heshtje, është fakti se njoftimi i Zyrës së Prokurorit të Posaçëm në Hagë nuk u bë më 24 qershor, për të njoftuar ngritjen e akuzave ndaj Thaçit e Veselit. Koha e zgjedhur për të bërë publike diçka që kishte dy muaj që mbahej e fshehtë dhe mënyra sesi ajo ishte e formuluar në letër, tregoi se u përdor thjeshtë si një minë me sahat, për të hedhur në erë takimin mes Prishtinës dhe Beogradit në SHBA.

Lexo edhe :   Nuk ua kanë fajin listat e hapura, por koalicionet e mbyllura
Lexo edhe :   Pse zgjedhjet e 2021, nuk mund të jenë si të 2019

Kaq mjafton për të kuptuar se njoftimi i Hagës, nuk kishte të bënte fare me një raport normal të punës së institucionit, në marrëdhëniet e saj me publikun.

Kaq mjafton për të kuptuar se njoftimi i Hagës, nuk rrekej që të na informonte, rreth akuzave juridike e aq më pak, mëkateve penale të Presidentit të Republikës së Kosovës dhe ish kryeparlamentarit të saj.

Kaq mjafton për të kuptuar se njoftimi i Hagës, nuk ka asnjë lidhje me Hashim Thaçin dora vetë, apo edhe me Kadri Veselin.

Kaq mjafton për të kuptuar se njoftimi i Hagës, nuk ka lidhje me krimet e supozuara të komandantëve të luftës së shqiptarëve për liri, kundër genocidit të makinës vrastare të Serbisë së Millosheviçit.

Kaq mjafton për të kuptuar se njoftimi i Hagës, nuk ka të bëjë me luftën e UÇK dhe aleatëve tanë të NATO-s e kryeqendrave të qytetërimit perëndimor, për ti dhënë fund spastrimit më të madh etnik të pas Luftës II Botërore në Evropë.

E gjitha kjo nuk është një lojë për emrat e përveçëm, kushdo e sado qofshin ato. E gjitha kjo na tregon se në lojë nuk është Hashim Thaçi e Kadri Veseli. Ata janë sebepi. Shkaku i vërtetë është diçka krejt tjetër. Në lojë është çështja e Kosovës. Çështja shqiptare. Është projekti strategjik i shqiptarëve në Ballkan. Është nderi dhe dinjiteti i dy shteteve shqiptare. Në lojë është e sotmja dhe e ardhmja e orientimit tonë euro-atlantik, stabilitetit rajonal dhe integrimit të shqiptarëve.

Ndaj, sa më parë që të kuptohet kjo, aq më shpejt do të jemi të gjithë bashkë për të përballuar një nga goditjet më të pabesa që kemi marrë, në 21 vitet e fundit. Pasi ta kemi amortizuar të gjithën këtë dhe ta menaxhojmë për ta rikthyer nesër në avantazhin tonë, do të dëshmojmë se jemi në lartësinë e sfidës së këtij momenti.

Sa për Hashim Thaçin e Kadri Veselin, këtu i kemi. Mund të merreni, pas kësaj, sa të doni sërish me ta!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Do rikthehet “Big Brother”? Zbulohet emisioni që do drejtojë Arbana Osmani

Zërat që qarkullonin në media, thonin se mund të kishim një rikthim të “Big Brother”, të cilin vetë Arbana e rikujtoi me postimet e...

Sinoptikanët grekë dalin me një tjetër paralajmërim pas ciklonit të fuqishëm, do preket edhe Shqipëria

Pavarësisht reshjeve intensive të rëna gjatë natës në pjesën më të madhe të vendit, duket se kjo situatë do të vijojë edhe në ditët...

Reshje shiu dhe shtrëngata, si do të ndryshojnë temperaturat nga nesër

Sot pasdite (e mërkurë, dt. 23) dhe nesër (e enjte, dt. 24), priten reshje intensive në qarqet Shkodër, Lezhë dhe Durrës, ndërsa mesatare në...

Meta: Të respektohet pikë për pikë marrëveshja e 5 Qershorit

Kreu i Shtetit Ilir Meta, ka përcjellë apelin e radhës ndaj klasës politike lidhur me hapjen e listave 100%. Ai ka publikuar një grafik ku...

“Çfarë ke që bërtet si laraskë? Je gjë gruaja ime që të jap llogari?”, plas sherri në “Përputhen” (VIDEO)

Në puntatën e radhës të emisionit “Përputhen”, janë shkaktuar sërish debate të nxehta. Takimi mes Shqipes dhe Mevlanit duket se nuk ka shkuar ashtu...