E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

“Nuk është i dëmshëm”, eksperti shqiptar: Ja e vërteta e rrjetit 5G

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Eksperti i sigurisë së informacionit, Besmir Semani shprehet se janë dhënë shumë lajme false në lidhje me teknologjinë 5G.

I ftuar në emisionin “Shqipëria Live” në Top Channel, Semani foli për risqet dhe avantazhet e kësaj teknologjie shumë të përfolur.

Semani sqaroi se “Starlink” është një projekt nga kompania SpaceX,  e cila deri më tani ka dërguar 60 satelitë, që operojnë në orbitën e ulët të Tokës.

Ky projekt sipas tij, përmban lëshimin e 400 satelitëve të tjerë, të cilët do të ofrojnë përmirësimin e cilësisë së internetit. Semani thekson se kjo bëhet në mënyrë që të gjithë njerëzit në botë, të kenë qasje në internet.

Eksperti hedh poshtë pretendimet e disa profesorëve në Shqipëri, të cilët thonë se frekuencat e kësaj teknologjie janë 100 Giga Hertz. Semani u shpreh se frekuencat do të jenë pak më të larta se rrjeti 4G.

Besmir Semani deklaroi se janë publikuar studime, që tregojnë se frekuencat deri në 300 Giga Hertz, nuk janë të dëmshme për natyrën dhe njeriun.

“Starlink është një projekt, bëhet fjalë prej 460 satelitë, që do të jenë në orbitën e ulët të Tokës, aktualisht janë 60. Kemi me dhjetëra satelitë që ofrojnë cilësinë e  internetit. Ndryshimi nga satelitet e tjera, kjo është më pranë orbitës së ulës së tokës, dhe do të shtohet shpejtësia e internetit. Qasja në internet sot është e lehtë, por ka edhe shumë zona që nuk mbulohen nga interneti. Kjo do të ulë koston. Kjo do të mundësojë që edhe shtetet e pa zhvilluara të kenë qasje në internet, si vendet afrikane. 5G nuk ka asnjë diferencë nga 4G, por thjesht ka frekuenca më të larta. 99% e lajmeve që po dalin konsiderohen si fake news. Secili nga këto satelitë ka një sistem autonom, pra funksionon duke pasur distancën me satelitët e tjerë. Në skenarin më të keq, nëse sateliti del nga orbita dhe sistemi nuk punon, këto satelitë vetëshpërthehen. Universiteti i Grazit në Austri po bën implementimin e 5 g në kampus. Ata kanë një qasje pozitive dhe s’janë të shqetësuar për këtë gjë. Shumë profesorë me tituj në vendin tonë, po japin disa të dhëna që janë gabime dhe fake news. Ata thonë se frekuencat rrjeti 5G do të ketë frekuenca deri në 100 Giga Hertz, kurse e vërteta është se ato kanë frekuenca pak më të larta se rrjeti 4G. Kemi një studim për frekuencat, i cili ka përcaktuar se cilat janë brezat e sigurt. Brezat deri tek 300 Giga Hertz, nuk janë të dëmshme për natyrën dhe njeriun”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions League/ Monchengladbach ”shtyp” Shakhtarin, City merr kualifikimin

Përfundojnë dy ndeshjet e para të javës së 4 të fazës së grupeve në Champions League. Borussia Monchengladbach ka shktërruar Shaktarin e Donjetskut, duke...

1 javë në klasë, 1 javë në shtëpi: VOA zbardh skenarin e shkollave për mësimin

Në Shqipëri, autoritet e Shëndetësisë njoftuan sot se kanë propozuar që mësimi në shkolla të zhvillohet pjesërisht në distancë. “Pas rekomandimit të Komitetit të Ekspertëve...

Zaev: Bullgaria nuk ishte fashiste, kemi histori të përbashkët

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, ka deklaruar se Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë histori të përbashkët. Në një intervistë për agjencinë bullgare të lajmeve BGNES,...

Aksident masiv në Tepelenë, plagosen rëndë 5 persona

Një aksident automobilistik është regjistruar mbrëmjen e sotme në aksin Tepelenë-Mallakastër pranë fshatit Krahës. Mësohet se pesë persona jane lenduar rëndë, mes të cilëve dhe...

”Pyes veten nëse njerëzit do më duan akoma”/ Intervista e fundit e Maradonës

Diego Armando Maradona u nda nga jeta dhe bota nuk është më e njëjta. Për Argjentinasit dhe për shumë adhurues të futbollit në të...