E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

‘Nuk e pranonte Kosovën si shtet’/ Kurti tregon debatin me kryeministren serbe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka patur një debat me homologen e tij serbe Ana Brnabiç, në samitin e sotëm të liderëve të Ballkanit, që u zhvillua në Tiranë.

Gjatë prononcimit për mediat, Kurti tha se kishte një lloj polemile, pasi Brnabiç nuk dëshironte të pranonte që Kosova është shtet i pavarur dhe sovran.

Nga ana tjetër, Kurti kishte deklaruar se Serbia do të duhej të shkëputej duke u distancuar nga regjimi i Millosheviçit dhe trashëgimia e tij.

Ndër të tjera, kreu i qeverisë kosovare ritheksoi faktin se prej 13 vitesh Kosova është shtet i pavaruar, dhe Serbai duhet ta njohë tashmë.

Albin Kurti: “Kishte një lloj polemike. Nuk dëshironte të pranonte që Kosova është shtet i pavarur dhe sovran. Unë theksova që Serbia do të duhej të shkëputej duke u distancuar nga regjimi i Millosheviqit dhe trashëgimia e tij. Njohja e pavarësisë së Kosovës është e vlefshme edhe për vetë Serbinë, që në këtë mënyrë mban veten peng. Kosova e ka shpallur prej 13 vitesh pavarësinë nga Serbia, është koha e fundit që Serbia të shpallë pavarësinë nga Kosova”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...