Kryesore

“Nuk duhen dënuar shqiptarët, por vetëm një njeri”, Kryemadhi kërkon dorëheqjen e Ramës


               Publikuar në : 12:00 - 19/10/19 Enno

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka reaguar një ditë pas vendimit të dhënë nga Këshillit Europian, i cili vendosi që Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut t’i refuzohet hapja e negociatave me BE-në.

Në një deklaratë për mediat, Kryemadhi fajësoi kryeministri Ramën, ndërsa theksoi se e pakta që mund të bëjë është dorëheqja si një shenjë reflektimi. Sipas saj, Shqipëria është peng i një njeriu të vetëm.

“Shqiptarët kanë kuptuar qartë që Europa është me ta, por për fat të keq, shqiptarët dhe e ardhmja e tyre europiane, janë sot peng i një njeriu të vetëm, janë peng i Edi Ramës dhe i bllokimit të rrugës europiane vetëm prej tij. Bashkimi Europian ka treguar qartë se cilat janë pengesat konkrete, cilat janë plagët e thella dhe problemet kritike që i ka hapur Shqipërisë sot Edi Rama. BE tregoi qartë se rrënimi i themelit të demokracisë në Shqipëri, që është vota e lirë dhe e ndershme, shitblerja dhe kriminalizimi i saj, ku autori i vetëm është Edi Rama, dhe kjo që tashmë është reflektuar edhe në kushtet që janë bërë publike, kushte që tregojnë dhe rrugën me të cilën do të dalë Shqipëria nga kriza për tu bërë pjesë e Bashkimit Europian”, tha Kryemadhi.

Ndër të tjera, ajo u shpreh se korrupsioni, trafiku i drogës, pastrimi i parave, koncesionet grabitqare, dhunimi i pronës publike dhe private, kapja e drejtësisë, janë ato që e mbajnë larg dhe peng Shqipërinë nga Europa.

 

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT