E shtunë, 24 Tetor, 2020
7 C
Tirana

“Nuk duam luftë me Iranin”, zyrtari amerikan kritikon Trump

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

“Mos më prekni me dorë, jam i sëmurë”, zbardhet incidenti i Ndocajt me policinë

Ish-deputeti Eduart Ndocaj është shoqëruar sot në komisariat, pas incidentit në përurimin e shtëpisë së Gjergj Fishtës. Forcat e policisë kanë shoqëruar ish-deputetin, i...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...

Kongresisti amerikan, Eliot Engel ka kritikuar presidentin Trump në lidhje me vrasjen e gjeneralit iranian Qasem Solemian.

Përmes një postimi në Facebook, Engel thotë se lufta ndaj iranianëve nuk mbështetet as nga ai e as nga populli amerikan. Ai tha se duhet vendosur një legjislacion i ri në mënyrë që të mos e cojë vendin drejt një lufte me Iranin.

Sipas tij, Trump nuk është këshilluar me Kongresin kur vendosi për sulmin e bërë në Iran.

“Qytetarët amerikanë nuk duan luftë me Iranin, dhe as unë nuk dua. Presidenti e shtyu përpara këtë grevë, duke injoruar obligimet e tij për t’u këshilluar me Kongresin dhe u përshkallëzua në një situatë tashmë të paqëndrueshme me Iranin. Ne duhet të dërgojmë një mesazh të qartë në Shtëpinë e Bardhë: mos e zhyt këtë vend në luftë të keqe kundër Iranit. Vitin e kaluar, unë bashkautorova legjislacionin dhe ndihmova për ta udhëhequr atë përmes Shtëpisë së Bardhë për të ndaluar administratën të shkonte në luftë kundër Iranit pa miratimin e Kongresit.

Lexo edhe :   Rreziku i një lufte midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara

Senatorët republikanë e ndaluan atë përpjekje. Në dritën e veprimeve më të fundit, ne kemi një detyrim ta provojmë përsëri. Tashmë fillova punën me kolegët e mi për legjislacionin e ri për të rivendosur administratën. E kemi një detyrim t’i mbajmë amerikanët të sigurt. Me gjithë retorikën e tij, veprimet e presidentit kanë pasur efektin e kundërt. Unë nuk e mbështes një luftë të gabuar në Iran dhe bëj gjithçka që mundem për të parandaluar Kryetarin e Komitetit të Punëve të Jashtme”, shkruan ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Gara për deputetë në PD, Salianji: Misioni im, demokratët të jenë fitues

Ish-deputeti demokrat, Ervin Salinji, ka reaguar në lidhje me garën e kandidatëve për deputetë në Partinë Demokratike, pasi Komisioni i Vlerësimit rrëzoi emrin e...

Koreja e Veriut: “Pluhuri i verdhë” nga Kina mund të sjellë korona*virusin

Koreja e Veriut u kërkoi qytetarëve të saj të qëndrojnë brenda, për shkak të frikës se “pluhuri i verdhë”, që fryn nga Kina, mund...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

Mal i Zi: Shqiptari Nik Gjeloshaj nuk pranon mandatin e deputetit, ja arsyeja

Politikani shqiptar i Malit të Zi, Nik Gjeloshaj ka vendosur të vijojë të mbajë postin e kryetarit të Komunës së Tuzit. Gjeloshaj ka bërë me...

Covid-19, OBSH jep alarmin: Muajt e ardhshëm do të jenë kritike

Bota ndodhet në një pikë mjaft kritike sa i takon situatës së Covid-19, veçanërisht hemisfera veriore. Alarmi vjen nga drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros...