E hënë, 25 Maj, 2020
22 C
Tirana

Nuk do ta besoni, karriera e Ronaldos si futbollist do të ishte mbyllur 20 vjet më parë!

Më të lexuarat

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Presidenti austriak thyen masat kufizuese, kapet ‘mat’ nga policia në restorant

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen është kapur nga policia bashkë me gruan e tij, Doris Schmidauer, në një restorant në Vjenë teksa...

Ndahet nga jeta ish-kreu i PD-së në Mirditë/ Basha: Drejtues i shkëlqyer vendor

Kreu i PD-së, Lulzim Basha bën me dije se është ndarë nga jeta ish-kryetari i Partisë Demokratike në Mirditë, Preng Toma. Përmes një postimi në...

Letra / Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i kujton kontratën Bashës

Në adresë të kryedemokratit Basha, Aleanca për Mbrotjen e Teatrit i ka dërguar sot një letër publike, ku i kujton marrëveshjen që ka nënshkruar...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Cristiano Ronaldo, është një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave. Ai ka fituar 5 herë Topin e Artë. Ndërkohë, edhe pse sot është mbi 34-vjeç, vazhdon të luajë në nivele të larta me Juventusin në Itali, dhe kombëtaren portugeze. Por karriera e tij, mund të kishte përfunduar pa nisur mirë. Në moshën 15-vjeçare, Cristiano ishte pjesë e të rinjve të Sportingut të Lisbonës, kur u diagnostikua me një problem me zemër.

“Zemra e tij, rrihte shpesh jashtë normales, edhe kur ai nuk vraponte. Mjekët përdorën një lloj lazeri. Ai u operua në mëngjes dhe doli po atë pasdite nga spitali”- kujton e ëma Dolores Aveiro.

Ajo shtoi se përpara se të mësonin se çfarë kishte saktësisht, e gjithë familja u shqetësua se mos sëmundja do ta detyronte të hiqte dorë nga futbolli. Por operacioni pati sukses, dhe pas disa ditësh Ronaldo iu rikthye stërvitjes. Aritmia e zemrës tek sportistët, nuk është një simptomë e pazakontë.

Disa futbollistë të rinj kanë pësuar sulme fatale në zemër, si ish-ylli i Manchester Sitit, Mark-Vivien Foe, Antonio Puerta i Seviljes dhe Miklos Feher i Benfikës. Ish-ylli i kombëtare franceze, Lilian Thuram, u tërhoq para kohe nga futbolli për shkak të një problemi në zemër. Problemet me zemrën, imponuan tërheqjen e parakohshme nga futbolli edhe të ish-kapitenit të kombëtares sonë Lorik Cana.

Mesfushori gjerman, Sami Khedira, iu nënshtrua në shkurt të këtij viti një operacioni në zemër, teksa u rikthye në fushë pas disa javësh. Nuk ishte aq fatlum, kapiteni i Fiorentinës, Davide Astori, që ndërroi jetë në marsin e 2018-ës, në moshën 31-vjeçare, pas problemeve me zemrën./ TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Turistët vijnë të premten, por nuk ikin dot të dielën”, operatorët turistikë të shqetësuar

Ditën e djeshme kryeministri Edi Rama njoftoi hapjen e plazheve më datë 10 Qershor për të gjithë. Rama theksoi se më datën 1 Qershor plazhet...

“Ai kishte probleme të tjera”, partnerja zbulon pse futbollisti i dha fund jetës

Ish-sulmuesi 38-vjeçar Miljan Mrdakoviç, u gjet pa jetë në apartamentin e tij, teksa i kishte dhënë fund jetës me një plumb në kokë. Ish-futbollisti...

Veshi fustanin e gruas për “Tik Tok”, futbollisti ‘masakrohet’ nga fansat

Dikur Facebook-u dhe Instagram-i, e ndërsa tashmë “Tik Tok” është kthyer në një nga aplikacionet më të frekuentuara të momentit. Ky aplikacion po bën...

Koronavirusi/ Çfarë pritet të ndodhë të enjten në Kosovë

Autoritetet në Kosovë paralajmëruan të hënën lehtësime të reja të masave kufizuese që ishin vendosur për shkak të pandemisë së COVID-19. Ministri i Shëndetësisë në...

Roli i fundit i një artisti barbar

Nga Andi Bushati Një ditë maskat bien, ato nuk janë të përjetshme. Bashkë me shembjen e përdhunshme të Teatrit Kombëtar Edi Rama ka rrënuar edhe...
WhatsApp KONTAKTO TT