E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Nostalgji futbolli/ Valdano: “Raùl mund të përmblidhet në dy koncepte…”

Jorge Valdano për Raul Gonzalez Blanco:

“Një ditë para debutimit të tij, unë i bëra një pyetje për ta provuar, kështu i thashë: ‘Po mendoj të të fus titullar, por kam frikë se nuk e mban dot aq shumë presion.

Ai më pa me një fytyrë të shtangur, por menjëherë e kuptoi atë që doja të dëgjoja: ‘nëse dëshiron të fitosh, më fut mua. Nëse do të humbësh, zgjidh ndonjë tjetër’, u përgjigj ai.

Disa lojtarë dinë të luajnë futboll që nga lindja, disa lojtarë janë burra para se të dalin nga adoleshenca, disa lojtarë janë të suksesshëm pa fituar ende asgjë, disa lojtarë vazhdojnë të mësojnë pasi kanë arritur të bëhen të suksesshëm.

Të gjitha këto tipare të rralla bashkohen tek Raúli, një tip i cili, ndër të tjera, duket absolutisht normal. Me pak fjalë le të themi se Raùl mund të përmblidhet në dy koncepte të thjeshta:

E para: ai di të bëjë gjithçka mirë.

E dyta: e bën më mirë çdo ditë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...