E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Nostalgji futbolli/ Valdano: “Raùl mund të përmblidhet në dy koncepte…”

Jorge Valdano për Raul Gonzalez Blanco:

“Një ditë para debutimit të tij, unë i bëra një pyetje për ta provuar, kështu i thashë: ‘Po mendoj të të fus titullar, por kam frikë se nuk e mban dot aq shumë presion.

Ai më pa me një fytyrë të shtangur, por menjëherë e kuptoi atë që doja të dëgjoja: ‘nëse dëshiron të fitosh, më fut mua. Nëse do të humbësh, zgjidh ndonjë tjetër’, u përgjigj ai.

Disa lojtarë dinë të luajnë futboll që nga lindja, disa lojtarë janë burra para se të dalin nga adoleshenca, disa lojtarë janë të suksesshëm pa fituar ende asgjë, disa lojtarë vazhdojnë të mësojnë pasi kanë arritur të bëhen të suksesshëm.

Të gjitha këto tipare të rralla bashkohen tek Raúli, një tip i cili, ndër të tjera, duket absolutisht normal. Me pak fjalë le të themi se Raùl mund të përmblidhet në dy koncepte të thjeshta:

E para: ai di të bëjë gjithçka mirë.

E dyta: e bën më mirë çdo ditë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kriza në Ukrainë, NATO rrit praninë e saj

Aleatët e NATO-s po vendosin forcat në gatishmëri, dhe po dërgojnë anije shtesë dhe avionë luftarakë në Evropën Lindore, tha organizata të hënën. Këto...

FSHF i nxori audio-përgjimin, Veliaj: U qëndroj një për një atyre që kam thënë!

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka reaguar pas publikimit të audio-përgjimit të publikuar sot nga Federata Shqiptare e Futbollit, në të cilën...

1100 mësues të infektuar, Ministrja e Arsimit flet për mbylljen e shkollave

Aktualisht në Shqipëri janë 1100 mësues të konfirmuar me Covid-19, dhe 1600 nxënës. Përpos situatës së rënduar me pandeminë, shtohet edhe frika për gripin...

Zgjedhjet e nxehta të 6 marsit, 10 pritshmëritë për 6 bashki

Nga: Roland Qafoku Vendimi për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit më shumë duket si një pushim i detyruar i kërkuar nga trajneri në...

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...