E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Nostalgji futbolli / Kur Vengeri hoqi dorë nga Yaya Toure dhe biseda mes tyre

Pasi mori Kolo Tourènë te Arsenali, Arsen Venger gjithashtu donte të blinte dhe vëllanë e tij të vogël Yaya-n dhe organizoi një ndeshje miqësore që ky të tregonte veten. Trajneri i Arsenalit e mori për sulmues dhe mbeti i habitur nga ajo që Tourè-ja i tha kur folën për herë të parë:

“Çfarë roli dëshiron të luash?”

“Mesfushor”

“Pse? Kur të pashë në stërvitje u duke më shumë si sulmues.”

“Sepse ju më vutë para. Më spostoni, dua të luaj në mesfushë, si Patriku.”

“Vieira?”

«Po, unë mund të luaj si Patriku. Mund të luaj më mirë se Patriku!”

“Jo, jo, është e pamundur”.

Marrëveshja dështoi dhe Yaya Tourè u detyrua të fitonte përvojë në “periferinë” e futbollit: së pari në Ukrainë pastaj në Greqi.

Përvoja që i dhanë atij mundësinë për të shkuar të “diplomohej” në Barcelonë, në klasë me profesorin Pep Guardiola.

Sapo të mësohej leksioni, Yaya ishte gati të kthehej në Angli.

Ai më në fund arriti në vendin e ëndrrave të tij: në kampionatin ku kishte admiruar Vieiranë, tani, për të provuar se ishte si Vieiraja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Nostalgji futbolli/ Sot ka ditëlindjen, dy histori me Karlo Ançelotin

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...