E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Nostalgji futbolli/ 30 qershor 2002, Ronaldo ngre Brazilin në majën e botës

“Në atë kohë isha diku tek 60%-shi im, kisha dhimbje në ije dhe të gjithë flisnin vetëm për këtë gjë dhe dëmtimin tim. Kështu që vendosa të pres flokët me një model tjetër nga i zakonshmi.

Në fakt, të nesërmen, në stërvitje, të gjithë u përqëndruan vetëm tek e qethura ime dhe kështu vijoi deri në fund të Botërorit. E pranoj që ishte e tmerrshme, një “look” i imituar nga aq shumë njerëz: nuk e doja dhe u dëshpëruar për atë gjë. Mbaj mend që në prag të finales kundër Gjermanisë nuk doja të flija, kisha frikë se ajo që ndodhi në vitin 1998 do të ndodhte përsëri.

Gjeta Didën dhe i kërkova të rrinte me mua. Dhe ai qëndroi derisa u nisëm me autobusin për në stadium. Me shumë kënaqësi i kujtoj golat ndaj gjermanëve. Nuk ishin golat e mi më të mirë, por më të rëndësishmit pasi askush nuk besonte se mund të luaja përsëri futboll. Por ajo dopietë është fitorja më e madhe”. -Ronaldo Nazario

30 qershor 2002

Në Yokohama, “fenomeni” me një dopietë rrëzon Gjermaninë, duke u bërë Kampion Bote dhe golashënuesi më i mirë i turneut me 8 gola. Jo vetëm më i forti nga të gjithë, por edhe më i imituari.

Atë verë, në fakt, miliona berberë në të gjithë botën u çmendën nga ideja që duhet të riprodhonin modelin e tij.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...