E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Nju Xhersi voton për legalizimin e marijuanës

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Ndërsa Shtetet e Bashkuara votojnë për të zgjedhur presidentin që do të drejtojë vendin për katër vitet e ardhshme, votuesit në katër shtete amerikane, përfshi Nju Xhersin do të vendosin nëse do të legalizojnë marijuanën për përdorim personal.

Qyteti i vogël Bellmarwr në jug të Nju Xhersit njihet për qendrat ambulante të shitjes së marijuanës për përdorim mjekësor. Nju Xhersi e bëri të ligjshëm përdorimi e marijuanës për qëllime mjekësore në gushtin e vitit 2012.Harry St. John është përdorues i marijuanës.

“Zbulova se ky produkt ka më shumë efekt sesa ilaçi i zakonshëm. Efektet e saj përqendrohen në një zonë të caktuar dhe më ka ndihmuar.”

Këtë ditë zgjedhjesh, votuesit në Nju Xhersi do të vendosin nëse do të legalizojnë përdorimin e marijuanës për qëllime jo-mjekësore.Phill Murphy, guvernator i Nju Xhersit, është mbështetës i zjarrtë i legalizimin të marijuanës.

“11 shtete dhe kryeqyteti Uashigton tashmë po korrin përfitimet e krijimit të vendeve të punës, zhvillimit ekonomik dhe reformën e drejtësisë sociale që vjen me legalizimin dhe rregullimin.”

Përkrahësit thonë se të ardhurat e shtetit do të rriten me rreth 120 milion dollarë në vit, nëse miratohet ligji për përdorimin e marijuanës dhe se niveli i krimit do të bjerë. Por kundërshtarët argumentojnë se ngarja e makinës do të jetë më pak e sigurtë dhe se testimi i shoferit që është nën influencën e marijuanës është i vështirë dhe i kushtueshëm.

Lexo edhe :   Lufta kundër krimit të organizuar e korrupsionit, Kim: SHBA mbështet Shqipërinë

Gregg Edwards krijoi një organizatë të quajtur “Don’t Let New Jersey Go to Pot.”

“Ky është një ndryshim kushtetues, dhe nuk mendoj se shumica e njerëzve e kuptojnë se do të ndryshojnë kushtetutën me qëllimin për të legalizuar marijuanën.Mendoj se sapo ta lexojnë dhe ta kuptojnë se çfarë po bëjnë, atëherë njerëzit do të gjejnë një mënyrë më të mirë për ta bërë këtë.”

Anketat tregojnë se dy të treat e banorëve të Nju Xhersit duan legalizimin e marijuanës për përdorim personal.Amanda Hoover është me revistën “NJ Cannabis Insider”.

Lexo edhe :   Biden prezanton emrat kyç të kabinetit, rikthehet ish-sekretari amerikan

“Kam mbuluar disa anketa që nga muaji mars dhe të gjitha tregojnë mbështetje nga 66% e deri në 70%, ku njerëzit thonë ka shumë të ngjarë të votojnë pro legalizimit.”

Në zgjedhjet e përgjithshme të 3 nëntorit edhe tre shtete të tjera Arizona, Dakota e Jugut dhe Montana do të votojnëpër të legalizuar ose jo marijuanën./VOA/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ministria e Shëndetësisë: Qëndro në shtëpi nëse ke simptoma të gripit

Ministria e Shëndetësisë ka shpërndarë një udhëzues për të gjithë punonjësit që kanë shenja të gripit, duke i kërkuar atyre të punojnë nga shtëpia. “Kufizo...

Vendimi/ Dhunoi arbitrin, Disiplina fal futbollistin lushnjar

Ish-futbollistit të Shkumbinit, Andi Bakiasi, i është hequr me kusht përjashtimi përjetë nga futbolli për dhunimin e gjyqtarit të sfidës së sezonit të kaluar...

Koronavirusi i përkeqëson shëndetin, trajneri i Kukësit niset drejt Turqisë

Për shkak të gjendjes së rënduar të trajnerit të Kukësit prej koronavirusit, është marrë vendimi për ta transportuar drejt Turqisë. Trajneri i Kukësit, Skënder...

Të dashur mjekë!Basha po ju mbron, siç do të mbrohej po të ishte në vendin tuaj

Nga: Mero Baze Një kolege e zyrës së Lulzim Bashës në zyrat e UNMIK në Kosovë, më pati treguar një detaj interesant nga puna e...

Mbante armë me silenciator në banesë, pranga 65-vjeçarit të rrezikshëm

Uniformat blu kanë vënë në pranga 65-vjeçar, i cili mbante armë zjarri me silenciator në banesë. Shtetasi me inicialet O.I., rezulton me precedent të...