E shtunë, 31 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

Njihuni me shqiptaren, talenti i saj po mahnit Francën

Ajo u largua nga Shqipëria 18 muaj më parë për t’u bashkuar me familjen e saj në Brittany. Tashmë shqiptarja është në vitin e dytë në shkollën e mesme në Brocéliande, në Francë, dhe ka një mesatare mjaft të lartë.

Zëri i butë dhe pamja e turpshme, të lënë të kuptosh se vajza është e rezervuar. Ajo është fëmija i dytë i familjes me 5 fëmijë. Bëhet fjalë për Melisa Ashikja e cila u zhvendos në Francë me familjen e saj në shtator të vitit 2016. 16 vjeçarja është me origjinë nga Shkodra, një qytet në veri të Shqipërisë. Për arsyet ardhjes së familjes së saj në Francë, Melisa mbetet diskrete dhe nuk i pëlqen të flasë.Sytë e saj janë të ndritshëm dhe me një theks të lehtë ajo di të flasë në mënyrë pothuajse përfekte frëngjishten. “E dija se mund të numëroja deri në 14, por nga 15 nise vështirësia,” thotë ajo më shaka.

Ajo e do Maupasantin

Karriera e saj dhe arritje në studime duhet të shikohen plot admirim. Arsimuar në kolegj Jules Simon i Vannes, në nëntor të vitit 2016, ajo u bashkua me dy muaj më vonë në kolegj zonja de Sévigné në Mauron, ku familja e saj u zhvendos. “Kam mësuar të flas frëngjisht në (FFL). Në fillim kisha vetëm miq të huaj, pastaj bëra miq francezë. “

Ajo ishte zhytur totalisht në mësimin e gjuhës. “Por prindërit e mi nuk dëshironin. Unë e kam dashur gjithmonë gjuhën franceze “, pranon Melisa.

Përkrahur nga një shoqatë, përparimi i saj ka ardhur gjithnjë e në rritje. “Që kur kam ardhur këtu, kam filluar të lexoj autorët francezë, Zola, La Fontaine, Molière, që ne punojmë në klasë. “

Me një dobësi për Maupassant, ajo gjithashtu i pëlqen të mësojë gjëra nga ky vend. Duhet të thuhet se Melisa është e talentuar për gjuhët pasi  tashmë flet rrjedhshëm anglisht dhe po ndjek dhe mësimin e gjuhës spanjolle.

Ajo është e dashuruar me lëndën e matematikes dhe dëshiron të ketë një karierë në shkencë.

“Kam trurin që ndryshon gjatë gjithë kohës”, qesh vajzë e shkollës së mesme. Doctor? Studimet janë të gjata. Ose pilot? Ajo mori  certifikatën e inicimit aeronautik, por vajza më në fund do të shihte veten mirë në financa. Ajo ka një dëshirë të pabesueshme për të mësuar.

“Ajo është kureshtare, me mendje të hapur dhe shumë inteligjente. Karriera e saj është e mrekullueshme dhe të gjithë kolegët e mi janë të impresionuar, qoftë në matematikë, në frëngjisht ose në anglisht,”u shpreh Marguerite Boivin, mësuesja e saj e teatrit.

Sepse që nga fillimi i vitit shkollor, vajza ka nisur me të vërtetë një sfidë: ajo ka krijuar një skenar që pritet të ngjitet në skenë nga shokët e saj. Ajo ka marrë përsipër rrezikun dhe tashmë po u mëson shokëve të saj një valle shqiptare.

Mbikëqyrur nga Marguerite Boivin, Melisa dhe miqtë e saj luajti të mërkurën dhe të enjten në La Gare skenarin e saj.  Tema e projektit të saj ishte, se si te angazhohesh në shoqëri. Ajo në teatër duhet të dinte se si të kërkonte veten në skenë.

Me miqtë e saj nga shkolla e mesme, ajo përsërit një shfaqje të quajtur On the Place. Tekste të shkruara nga vetë ata, në vizionin e tyre të shoqërisë: vetmia, marrëdhënia me varfërinë dhe homofobinë. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nxehet situata mes socialistëve/Koçi-Lames: Dikush duhet çuar në SPAK

Pak më herët, drejtori i përgjithshëm i Kadastrës, Artan Lame reagoi pas akuzave të deputetit të zgjedhur të Partisë Socialiste, Petro Koçi, se duart...

Izmir Smajlaj nuk kualifikohet për në finale

Izmir Smajlaj nuk u kualifikua dot për në finale në kërcim së gjati. Një tjetër sportist shqiptar largohet nga Olimpiada e Tokios, teksa është...

Përfundon aventura e Erkand Qerimaj, i 9-ti në renditjen e përgjithshme

Erkand Qerimaj ka dalë i 9-ti në renditjen e përgjithshme të peshëngritjes në Lojërat Olimpike “TOKIO 2020”. Peshëngritësi shqiptar garoi në kategorinë deri në...

Shqipëria nuk ka as të majtë e as të djathtë!

Nga: Enio Civici Zgjedhjet përfunduan. Qeveria është surprizë. Opozita u konsolidua në pozicionin e saj. Pandemia vazhdon, vaksinimi po ashtu. SPAK-u fatmirësisht po dëgjohet. Temperaturat...

FOTO/ Amal Clooney shtatzënë? Ja çfarë thotë çifti

Më herët u pretendua se George dhe Amal Clooney ishin në pritje të binjakëve. Por duket se këto kanë qenë në kuadrin e thashethemeve,...