E enjte, 3 Dhjetor, 2020
12 C
Tirana

Njihuni me qytetin fantazmë, jetojnë vetëm dy banorë

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Njerëzit që kanë jetuar në një ishull të vogël kanadez, kanë braktisur qytetin e tyre pasi qeveria njoftoi se do të ndërpresë shërbimet në ishull.

Vetëm dy njerëz planifikojnë të qëndrojnë, duke jetuar në ishujt Little Bay, një qytet në Newfoundland dhe Labrador në lindjen e largët të vendit.

Qeveria Kanadeze u ka dhënë banorëve në ishullin e vogël një afat përfundimtar deri në 31 dhjetor, para se të ndërpresin përgjithmonë shërbimet, përfshirë energjinë elektrike, shërbimet e borës madje edhe tragetet.

Pothuajse të gjithë banorët e ishullit tani kanë braktisur shtëpitë e tyre.

Mike dhe Georgina Parsons janë të vetmit që kanë zgjedhur të qëndrojnë në qytetin fantazmë, që deri vonë kishte një popullsi vetëm prej 71 banorësh.

Shkretimi i qytetit vjen pasi banorët e ishujve të vegjël votuan unanimisht në fillim të këtij viti për tu zhvendosur.

Sipas të dhënave zyrtare, qeveria do të kursejë afro 20 milion dollarë gjatë dy dekadave të ardhshme, vetëm nga zhvendosja.

Kursimet kryesisht do të vijnë nga ulja e shërbimit të trageteve në ishull.

Parsons kanë shpenzuar 50,000 dollarë duke u përgatitur për të qëndruar në ishull, pasi qeveria ta boshatisë komplet qytetin.

Ata thanë për CTV News se instaluan një sistem energjie diellore dhe një pus me ujë të freskët.

Çifti gjithashtu ka rezerva të ilaçeve, ushqimeve të konservuara dhe tani kanë mbushur 6 frigoriferë me proteina deri në dy vjet.

Ata gjithashtu kanë marrë varka në rast se duhet të mbërrijnë në tokë.

“Ne nuk jemi aspak nervozë”, tha Georgina gjatë një interviste në tetor. “Thjesht më duket çdo gjë sureale”.

Burri i saj Mike shtoi: “Qyteti është bërë shumë më i qetë … çdo ditë njerëzit po paketojnë gjërat e tyre dhe po largohen”.

Qeveria ka paguar banorët si pjesë e një programi të rivendosjes, për t’i ndihmuar ata të zhvendosen diku tjetër në Kanada.

 

Zhvendosja ka sjellë disa polemika. Megjithatë, disa banorë që zotërojnë shtëpi në ishull, kanë deklaruar se qeveria nuk u dha asgjë.

Ata banorë, të cilët thonë se paguanin taksat në ishull për vite me radhë, u është thënë se nuk kishin të drejtë kompensimi sepse ata jetonin vetëm atje me kohë të pjesshme.

Këshilli i qytetit i ishujve të vegjël, i dërgoi qeverisë 76 fletëvotime në vitin 2017 për të filluar procesin e rivendosjes.

Nga të dhënat u zbulua se 76, 55 persona ishin banorë të përhershëm, sipas qeverisë.

55 banorë votuan për t’u zhvendosur dhe atyre u është paguar një shumë prej  8,7 milion dollarë.

Juanita dhe Gord Hull ishin midis atyre që nuk konsideroheshin banorë të përhershëm.

Ata thanë për CBC se kishin jetuar në ishull për gati 70 vjet, por ishin detyruar të largoheshin në vitin 2016, për arsye shëndetësore.

Pavarësisht se ende zotëronin shtëpinë e tyre dhe paguanin taksat, Hulls thonë se shteti nuk u dha asnjë kompensim.

“Unë u lëndova shumë dhe mendova se ishim të diskriminuar” , tha ajo.

Një tjetër banor, Doris Tucker tha se u ndje i fyer nga veprimet që po ndërmerte qeveria.

Unë kam lindur atje në 1939, shkova në shkollë atje dhe kam punuar atje. Gjithë jeta ime është ai ishull, deklaroi Doris. /abcnews.al

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...

Komisioni i Venecias “fshin” mungesën e konsensusit opozitar për Kodin Zgjedhor

Nga: Mero Baze Komisioni i Venecias u ka rekomanduar partive politike në Shqipëri, të bashkëpunojnë për zbatimin e Kodit Zgjedhor, të miratuar së fundmi në...

Toka nuk gjen qetësi/Një tjetër tërmet i fortë godet Turqinë

Turqia shtrihet në një zonë me aktivitet të lartë sizmik. Mëngjesin e sotëm, Turqia është goditur nga një tërmet i fortë. Lëkundjet me magnitudë...

Bomba me telekomandë drejt Malit të Zi, kapen dy të rrezikshmit (VIDEO)

Në sajë të operacionit të koduar “Distanca”, janë vënë në pranga dy shtetas që tentuan të trafikonin drejt Malit e Zi dy bomba me...

Rudinës i ndodh e papritura, të ftuarit nuk paraqiten në momentin e fundit

Mihrije Braha dhe Naim Abazi ishin të ftuar në emisionin e Rudina Magjistarit, por për shkak të disa simptomave të Covid që Naimi ka...