E shtunë, 4 Korrik, 2020
22 C
Tirana

Njihuni me filipinasin që është kryqëzuar 33 herë gjatë Pashkëve 

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Kur do hapet transporti urban? Mazniku tregon çfarë pritet të ndodhë nga e hëna

Ndonëse u tha se do të fillonte shërbimi urban, një gjë e tillë nuk ndodhi. Punonjësit e Transportit Publik në Tiranë kanë protestuar sot...

E paralajmëroi dy muaj më parë/ Gazetari: E njëjta dorë vrau në Durrës dhe Elbasan

Gazetari i njohur, Artan Hoxha, ka bërë lidhjen mes vrasjeve që kanë tronditur qytetet e Elbasanit dhe Durrësit. I ftuar në emisionin “ABC News”, në...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

OFL iu dërgon ultimatum 4 personazheve të botës së krimit

Operacioni Forca e Ligjit ka vijuar aksionin e verifikimit të pasurive me tre të “fortët’ e Durrësit dhe një në Tiranë, të dënuar për...

Pashkët kremtohen çdo vit përmes shërbesave fetare, ku simboli kryesor është statuja e Jezu Krishtit mbi kryq. Por në Filipine, një vend me shumicë katolike, 59-vjeçari Ruben Enaje ndërmerr çdo vit një gjest ekstrem.

Çdo të Premte të Mirë, që i paraprin të Dielës së Pashkës, ai kryqëzohet prej vërteti në duar dhe këmbë, ashtu si Krishti 2 mijë vjet më parë. Ai qëndron mbi kryq duke ulëritur nga dhimbjet për disa minuta, më pas mjekët e zbresin prej andej dhe i mjekojnë plagët.

Ruben, që ashtu si Jezusi në rini ushtron profesionin e marangozit, e bën këtë sakrificë që nga vitet 1980. Ai ishte ishte një punëtor ndërtimi, kur u rrëzua nga skela e një godine në ndërtim dhe mbijetoi. Pas aksidentit, në shenjë falënderimi për Zotin që e shpëtoi, nisi të marrë pjesë në ceremoninë e kryqëzimeve.

Akti i tij tërheq çdo vit mijëra kureshtarë, vendas dhe të huaj, që dynden në fshatin në veri të kryeqytetit Manila. Vitin e kaluar Ruben Enaje u kryqëzua për herën e 33-të, ndërsa këtë vit ua la stafetën të tjerëve.

U ndal tek numri 33, aq vite sa ishte edhe Jezusi kur u kryqëzua. Kjo traditë e ka origjinën e saj në një dramë për Jezusin të shkruar nga një dramaturg vendas në vitet 1950, e cila çoi në kryqëzimin e parë real në vitin 1962.

Që nga ajo kohë, ky akt është shndërruar në një nga festivalet fetare më të famshme në Filipine. Veç Rubenit, pjesë e ceremonisë bëhen qindra të tjerë që vetë-fshikullohen deri në gjakosje. Vetë udhëheqësit katolikë në Filipine e dënojnë këtë praktikë.

Kryqëzimet, dekurajohen edhe nga zyrtarët e shëndetësisë. Ceremonia vëzhgohet nga një grup mjekësh, që ndihmon ata që u bie të fikët nga vapa dhe dehidratimi, apo që kanë nevojë për trajtimin e plagëve të tyre. Shumë njerëz, zgjedhin të marrin pjesë në këtë ceremoni, kur familjarët e tyre vuajnë nga sëmundje të ndryshme.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Peshku i zgjedhjeve në det, listat e deputetëve në zjarr

Nga Alfred Peza Nuk ka stinë tjetër që mund ti shkonte më mirë shprehjes së njohur popullore, me peshqit në det dhe tiganët në zjarr,...

Mbyllja e kufijve/ Manastirliu tregon se kur do ta bëjë BE vlerësimin tjetër

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka komentuar vendimin e BE-së për të mos hapur kufijtë me Shqipërinë. E ftuar në emisionin “Java”...

Katër deputetë kosovarë rezultojnë pozitiv me koronavirus

Mediat kosovare raportojnë se katër deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë rezultuar pozitiv me koronavirus. Sipas Gazetës Express, bëhet fjalë për 4 deputetë nga radhët...

A mund t’i shtyjë Rama zgjedhjet duke përdorur pandeminë? Përgjigjet Basha

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shprehet i prerë se zgjedhjet e ardhshme nuk do të shtyhen. I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Basha...

Nuk dogjën mandatet/ Basha: Ja çfarë u ofroi Rama deputetëve të opozitës së re

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se shumica prej deputetëve të opozitës së re kanë bërë pazare me kryeministrin Rama. I ftuar në emisionin “Zonë...