E diel, 20 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Njihuni me dezinfektuesit më efektiv kundër viruseve

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

Shumica e pastruesve shtëpiakë, nga pastruesit multi funksional e deri tek locionet e pjatave, përmbajnë surfaktantë, të cilët lidhen me vajin, mikrobet dhe grimcat e papastërtive, duke i pezulluar ato në ujë në mënyrë që të mund të lahen.

Ndërsa larja e duarve me sapun dhe ujë për 20 sekonda mund të largojë 97% të mikrobeve, pastruesit shtëpiak janë dezinfektuesit më të mirë për sipërfaqet. Kjo pasi që sapuni të jetë efektiv, duhet të fërkohet dhe të punohet deri sa të bëhet shkumë, ndërsa dezinfektuesit vrasin mikrobet me një kontakt të vetëm, thotë Mary Schmidt, MD, një specialiste e sëmundjeve infektive në Virxhinia.

Më poshtë do të lexoni  çfarë komponentësh të domosdoshëm duhet të përmbajnë pastruesit e shtëpive për të qenë efektiv si dezinfektues ndaj viruseve dhe baktereve.

Dezinfektuesit më të mirë kundër viruseve

Për të parandaluar përhapjen e koronavirusit në shtëpinë tuaj, EPA ka bashkuar një listë të produkteve të pastrimit që janë provuar se funksionojnë kundër COVID-19. Këtu janë përbërësit më të zakonshëm aktivë në këto dezinfektues të regjistruar në EPA:

Izopropanoli ose Etanoli (Alkooli) janë dezinfektues efektiv kur përdoren në një përqendrim të mjaftueshëm të lartë. Shumica e produkteve të pastrimit që përmbajnë alkool kanë të paktën 70% solucion, dhe sanitatorët e duarve duhet të përmbajnë së paku 60% alkool për të qenë efektiv.

Përbërjet Quatnare të Amonit përdoren gjerësisht si dezinfektues sipërfaqësorë dhe ato mund të gjenden në shumë pastrues shtëpiak, duke përfshirë pecetat dhe spray-et dezinfektuese. Hulumtimet kanë treguar komponime kuaternare të amonit për të vrarë në mënyrë efektive shumicën e baktereve, viruseve dhe kërpudhave.

Lexo edhe :   Dr. Fauci jep këshilla se si të mbrohemi nga koronavirusi

Hypochlorite natriumi (zbardhues klori). Përbërësi aktiv në zbardhues është hipokloriti i natriumit, i cili mund të shkatërrojë viruset, bakteret dhe kërpudhat. Ai mund të përdoret në sipërfaqe të prekura shpesh si doreza dyersh ose parvaze por duhet që ajri të thahet për të paktën 10 minuta para se të fshihet për të vrarë në mënyrë efektive patogjenët. Për shkak se zbardhuesi mund të irritojë lëkurën, duhet të vishni doreza kur e përdorni.

Lexo edhe :   Covid-19 në botë, mbi 30 milion të infektuar dhe 950 mijë viktima

Peroksidi i hidrogjenit nuk është aq i fortë sa zbardhuesi por ka veti dezinfektuese që shkatërrojnë në mënyrë efektive viruset dhe bakteret. Një studim i vitit 2018 i botuar në Rezistencën Antimikrobike dhe Kontrollin e Infeksionit zbuloi se peroksidi i hidrogjenit ishte më efektiv në vrasjen e disa formave të baktereve sesa përbërjet e amonit të kuaternarit. Përqendrimi tipik i peroksidit të hidrogjenit 3% që gjendet në dyqane mund të përdoret si dezinfektues.

Pastruesit e amvisave me këta përbërës mund të jenë të vështirë për tu gjetur tani në dyqan, dhe ndërsa dezinfektuesit janë më efektivët në heqjen e mikrobeve, ruajtja e higjenës së mirë së duarve duke i larë shpesh ato është gjithashtu e rëndësishme./SCAN

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/ Gara shpejtësie në autostradë, policia arreston 10 shoferë dhe heq 45 patenta brenda natës

Policia Rrugore e Tiranës ka arrestuar gjatë natës 10 drejtues mjetesh, gjatë kontrolleve me radar në rrugët interurbane Tiranë -Durrës-Tiranë dhe Tiranë -Elbasan –Tiranë....

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

Lotaria amerikane, dokumentet e aplikimit për “Green Card”

Regjistrimi elektronik për programin e lotarisë amerikane 2021 nis të mërkurën e 2 tetorit e zgjat deri në mesditën e 5 nëntorit. Kush nuk vërteton...

Pesë orë negociata me RENEA, vetëdorëzohet personi që kërcënonte të vetëvritej

Forcave RENEA i janë dashur më shumë se pesë orë negociata për të bindur 31-vjeçarin nga Fieri që të ulë armën, me të cilën...

Keni bërë plane për fundjavën? Ja si do të jetë moti sot

Sot Shqipëria do të mbizotërohet nga kthjellime dhe vranësira, me një mot kryesisht të qëndrueshëm. Në zonat jugore nuk përjashtohet mundësia për reshje. Sipas Meteoalb,...