E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Njihuni me 19-vjeçaren që ka gjetur mënyrën gjeniale për të bërë para

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Ellen Bundey është 19 vjeçe dhe vazhdon studimet për gjeografi. Por, prej dy vitesh jeta e saj ka ndryshuar rrënjësisht. E gjitha falë një shpikje të bërë në dhomën e saj të gjumit. Britanikja vuri re që në treg kishte një hendek të madh për bizhuteritë e përballueshme, si edhe xixat.

Ndaj në vitin 2017-të ajo themeloi “Rose and Sparkle” dhe gjithçka e filloi me 15 përzierje xixash për dekore. Por, me rritjen e kërkesave nga blogeret e modës, ajo nisi të prodhojë edhe xixa për make-up.

Dhe sot, dy vite më pas ajo është shpallur shitësja e pestë më me influencë në Depop. Një faqe e cila bën shitjen online të qindra produkteve nga prodhues kreativ. Kështu Bundey tashmë dërgon 75 porosi në ditë në 38 shtete.

Edhe pse një paketim me xixa kushton vetëm 1.99 paund, përsëri Ellen shprehet se i mjaftojnë për të përballuar jetën studentore.

“Të arrija e pesta në Depop nga një renditje globale, është një arritje shumë e madhe për mua. Asnjëherë nuk e ëndërroja që dyqani im i vogël online do të rritej kaq shumë. Fakti që kam përdorur rrjetet sociale si një formë marketingu, më ka ndihmuar shumë. Sepse audienca e targetuar nga unë, por edhe më të vegjlit shpesh shkojnë në aplikacione si Instagram dhe Depop për t’u inspiruar.

Me bindje them që ti mund të nisësh një biznes nga dhoma jote e gjumit. Pasi në vetëm dy vite unë kam shitur më shumë se 4,764 pako me xixa. Fitimi im është i mjaftueshëm ndërkohë që unë jam në universitet. Është afërisht sa unë do të fitoja nga një punë part-time, ndoshta edhe më tepër.”

18-vjeçarja i fotografon, i paketon dhe i reklamon vetë produktet. Po ashtu krijon edhe bizhuteri akrilik, të cilat i shet në Depop. Por, ajo shprehet se është duke menduar të investojë më tepër në marketing dhe në pajisje më të mira fotografike./ Burimi: Daily Mail Përshtati: TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...