E premte, 18 Qershor, 2021
19.5 C
Tirana

Njihuni me 10 vеndеt, që kanë normën më të lаrtë të dіvоrceve në botë

10. Ѕhtеtеt е Ваѕhkuаrа të Аmеrіkëѕ. 53 në 100 martesa, përfundojnë në divorc. Kjo dukuri, mbetet plaga më e madhe sociale.

9. Frаnса. I ka mbetur kot miti i vendit të romancës. Në fakt, 53 në 100 martesa përfundojnë në divorc.

8. Кubа. 56 përqind e martesave përfundojnë në divorc. Arsyeja kryesore, është varfëria e madhe.

7. Еѕtоnі. 58 në 100 martesa përfundojnë në divorc. Për këtë arsye, shumë estonezë të rinj, po hezitojnë të martohen.

6. Lukѕеmburg. 60 për qind e martesave përfundojnë në divorc. Shumica ndodhin midis moshës 40-49 vjeç.

5. Ѕраnја. Norma e divorceve 60 përqind. Ato janë shtuar vitet e fundit, kur vendi u prek nga kriza ekonomike.

4. Rерublіkа Çеkе. 62 në 100 martesa përfundojnë në divorc, edhe pse procedurat janë të gjata dhe sfilitëse.

3. Нungаrіа. Ato që kërkojnë më tepër divorcin janë gratë. Shkalla e martesave të dështuara mbi 65 për qind.

2. Роrtugаlіа. Pas distancimit të njerëzve nga feja, në vend ka një bum divorcesh, mbi 68 në 100 martesa.

1. Веlgјіkë. Çdo vit ndodhin mbi 32 mijë divorce, një normë kjo e lartë për një popullsi totale prej 11 milionë banorësh.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Navalny e quan Putinin “gënjeshtar”

Politikani opozitar i burgosur në Rusi, Aleksei Navalny, ka thënë se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është një “gënjeshtar që nuk mund të ndalet...

‘Euro 2020’/ Holanda mposht Austrinë, i bashkohet Italisë dhe Belgjikës në 1/8

Holanda ka mundur me rezultatin e pastër 2-0 Austrinë në ndeshjen e vlefshme për grupin C, dhe së bashku me Italinë dhe Belgjikën, ka...

Mbyti gruan dhe planifikoi të arratisej, momenti kur piloti përqafon vjehrrën

32-vjeçari Charalambos Anagnostopoulos, i cili mbyti gruan e tij 20-vjeçare britanike Caroline, është një vrasës tepër gjakftohtë, dhe u mundua të fshinte çdo lloj...

Mediat dhe oligarkët/ Peza: Ja emrat e radhës që do të shpallen “non grata”

Ish-deputeti i Partisë Socialiste dhe analisti Alfred Peza, parashikon një verë të nxehtë sa i takon situatës politike, teksa u shpreh se shpallja ''non...

Holanda votoi pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por ka një kusht

Parlamenti holandez i dha dritën jeshile Shqipërisë ditën e sotme, pasi votoi pro hapjes së negociatave me Bashkimin Evropian. Megjithatë, për negociatat, Holanda ka...